20 Ekim 2013 Pazar

Gurbet Kuşu Sunar: Endülüs'te Bir Dağ Köyü: Segura de la Sierra

Ne zamandır boğa güreşi de boğa güreşi diye yırtınıyordum. Segura de la Sierra köyünün festivalini tavsiye ettiler, ben de hay hay deyiverdim. Endülüs bölgesinin Jaen şehrine ait, milli park alanında yer alan Segura de la Sierra köyünü bu amaçla ziyaret ettim. Boğa güreşlerini bir sonraki yazıda anlatacağım, öncelikle köyü birazcık tanıtayım.

Segura de la Sierra köyü
Dağın tam tepesinde yer alan eski müslüman yerleşimi olan Segura de la Sierra köyü, muhteşem bir manzaraya sahip. Hemen hemen her evin geniş terasları var. Köy tepede yer aldığından çam ormanlarıyla çevrili. Köyün 100 metre kadar aşağısından ise uçsuz bucaksız zeytinlikler uzanıyor. Dağ başında olmak bir yandan da ete doymak demek. O kadar çok avcıya denk geldim ki, artık ormanda yürümekten tırsar oldum. Geyiğinden tut tavşanına, Segura kuzusu olarak bilinen İspanya’nın en meşhur kuzusuna neler neler var. Lafın kısası, aç kalma derdi yok.  


Mudejar Kalesi'nden manzara


Laf olsun, torba dolsun, birazcık tarihi bilgi olsun. Kordoba Krallığı'na bağlı müslüman Araplar 781 yılında köyü fethediyor ve tepesine Mudejar Kalesi'ni dikiyorlar. Aşağıdaki fotoda da bir tanesi göründüğü üzere, köyün eteklerine de savunma amaçlı üç adet kule yapmışlar. Şu anda atıl durumdalar. Daha sonra 1214’te hristiyanlar köyü ele geçiriyor. Granada’nın 1492 yılında hristiyanların eline düştüğünü düşünürsek, çok erken bir tarihte bu bölgenin hristiyanlaşmış olduğunu varsayabiliriz. 


Önde Araplar'dan kalma kule, arkada Sierra de la Segura köyü
Köyde 11. yy’dan kalma Arap hamamı hala daha duruyor. Yalnız, kapısı her vakit açık ve restorasyon bir yere kadar yapılmış ve orada bırakılmış. Türkiye’deki bir çok tarihi eser gibi koruma filan yok. Yani, çok afedersiniz, içine gir, sıç, çık. Kimsenin ruhu duymaz.

Hamamın içinde bir oda


Hristiyanlar köyü eli geçirince, bizim de elimiz armut toplamıyor ya diyerek kocaman Nuestra Señora del Collado Kilisesi’ni, yanı başına da İspanyollar'ın Beşinci Carlos, Almanlar'ın Şarlken dedikleri kralın adına Imperial Çeşmesi’ni kondurmuşlar.

Nuestra Señora del Collado Kilisesi
Imperial Çeşmesi
Bunlardan başka, görülmeye değer bir de daha evvelden adını sanını duymadığım, meğerse çok meşhur şair Jorge Manrique'nin evi ve heykeli var. Azılı bir Kraliçe İsabel destekçisi olan şair Manrique bu köyde doğmuş. 

Şair Jorge Manrique'nin evi
Bu da heykeli
Köyü bu kadar anlattığım yeter de artar bile. Bir sonraki yazı Sierra de la Segura köyündeki boğa güreşleri hakkında olacak.

3 yorum :

  1. Yazıyı sevdim,pek keyifli anlatmışsınız.:) Bana da beklerim.bahceperim.blogspot.com

    YanıtlaSil
  2. Boğa güreşine karşı olsam da yazısını merakla bekliyorum.

    YanıtlaSil
  3. İşte en çok hayatım boyunca gidemeyecegim yerler hakkindaki yazılarınıza bayılıyorum.

    YanıtlaSil