31 Ekim 2013 Perşembe

Normal, Sıradan ve Sıkıcı...


Gün geçmiyor ki kapitalizmin şifrelerini çözmeye çalışan bir yazı yayınlanmasın. İnsanlar sistemin hatalarını deşifre etmeye çalışadursun, kapitalizm giderek daha karmaşık yamalarla, bir nevi antivirüs programlarıyla kendini yeni baştan yaratıyor. Sistem, dünya üzerinde yüz küsürüncü yılını kutlarken, daha yeni filizlenmiş gibi genç, dinamik ve heyecanlı. Bırakın onu alt etmeyi, berabere kalmak bile imkansız.


Sistem, son birkaç aydır yine kendine hayran bırakacak cinsten kurnaz fikirlerle aklımızı başımızdan almaya çalışıyor. Ne mi yapıyor? İnsanı en can alıcı noktasından yakalamaya çalışıyor. Sizi sıkıcı olmakla suçluyor. Bir bireyin en büyük korkusudur sıkıcı olmak. Kişi kendine bile itiraf edemez sıkıcı olduğunu. Orta zekalı olmak! Normal olmak! Eğlenceli olmamak! Kabus gibi cümlelerdir hepsi.


Bugün Taksim metro durağında art arda gördüğüm iki reklam panosunda benzer sloganlar vardı. Biri "Sırandanlığa dersini ver" derken, diğeri "Ayakkabı sıkıcıdır" diye haykırıyordu. Daha birkaç ay önce festivalde gördüğüm Mini Cooper reklamı ise "Normal is boring" sloganıyla araba tercihinizle sıkıcılıktan kurtulacağınızı empoze etmeye kalkıyordu. İşin en kötü tarafı ise çeşitliliğin, farklılığın tüketim alışkanlıklarıyla yaratılabileceği iddiasında bulunan bu fütursuz, insan zekasını hiçe sayan yeni çağın propaganda bakanları, asıl farkılıkların düşünsel yolla yaratılabileceğini; yaratıcılığın sıkıcılığın en büyük düşmanı olduğunu bizden iyi biliyor olmaları.

İlave not: Ajitasyon gibi olacak ama buyurunuz bu da en kötü şartlarda hayata adapte olmayı becerebilen dört ayrı yerleşim yerinin hikayesi. Hepsi de birbirinden yaratıcı. Sıkıcılık adına en küçük bir hayat belirtisi bile yok. TED sunumlarıyla yatıp kalkan ve bu videoya ulaşmamızı sağlayan, Çukurcuma Times dostu Orkun'a teşekkür ederiz. Video için tıklayınız.

3 yorum :

  1. videoya giden linkte bir yanlışlık var sanırım, hata veriyor.

    YanıtlaSil
  2. şimdi düzelttim. "dikkatsiz okur" un gözünden kaçmamış :)

    YanıtlaSil
  3. teşekkürler! ayrıca yazıda bahsettiğiniz bu durum tam anlamıyla can"sıkıcı". bu trendin yükseldiği bir diğer alan da konut reklamları. bu reklamlarda da ayyuka çıkmış bir ayrıcalık, farklılık ve çizgidışılık pompalaması var. yani artık telefon, jeans ya da teknolojik alet gibi evler, pardon yaşam alanları, dayatılıyor insanlara "özel" olmak için. neyse yüzlerce şey söylenebilir tabii bunlarla ilgili, daha fazla uzatmayayım :)

    YanıtlaSil