14 Kasım 2013 Perşembe

Lahmacunun İzinde 3: Antep

"Lahmacunun İzinde" serimize uzun soluklu bir ara vermiştik. Takip edenler bilir. İlk iki yazı büyük hayal kırıklıklarıya geçmiş, hayalimizdeki lahmacunu bir türlü bulamamıştık. Üçüncü bölümde fazla riske girmiyoruz ve Antep yolunu tutuyoruz. İlk durağımız çarşı esnafının iş başında dürüm yapmak suretiyle tercih ettiği kalenin hemen altında bulunan tabelasında "lahmacun" yazan lahmacuncu (Bıçakçı Ökkeş'le aynı hizada, elli metre ileride).


İçeri dalıyoruz. Lahmacunlar mekana elli metre ilerideki fırınlarından beze sarılı vaziyette geliyor. Masalarda tipik Antep biberi. Uyaralım lahmacun pek büyük. Baştan heveslenip çok söylemeyin. Bir tanesi beni yeterince doyurdu. Buranın özelliği uzun ve kalın lahmacunları. Tipik ince hamurlu Antep lahmacununun tam tersi. Usta, "Babam yıllar önce kalın hamurlu lahmacun yapmış. Çok tutulmuş öyle devam etmiş. Biz de bozmadık" diyor. "Eskiden kalın hamurlu yapan hiç yoktu. Şimdi birkaç dükkan daha yapıyor. Hem doyurucu oluyor, hem de lezzetli" diye devam ediyor.


Pizza veya lahmacun hamuru ince olmalı gibi bir takıntım olmadığından kütür kütür yutuyorum. Mühim olan hamurun lezzeti ve bu da gayet tatmin edici. İçinin ise eti pek az. Tabi bu fiyata da yansımış. Tanesi 1.5 tl. Mekanın yıldızı ise kesinlikle el yapımı ayranları. Eşim o kadar beğeniyor ki 1 litrelik kola şişesine doldurtup yanına stok yapıyor.
İkinci mekanımız gezinin yıldızı Çıtır Lahmacun. Burayı yine Kale muhitindeki pide fırınına sorarak öğreniyoruz. Fırın ustası hep Çıtır'da lahmacun yediğini söylüyor bize. Soluğu mekanda alıyoruz. Yemekten önce dürüme koymak için patlıcan söğürme geliyor önümüze. Patlıcan pek lezzetli. En ufak bir acılık yok. Ustaların yanına gidip lahmacun yapışlarını izliyorum. Geçen seneki Antep gezimde yediğim lahmacunlar gibi incecik ve adı gibi çıtır. Arasına patlıcandan bir lokma koyup dürüm yapıyoruz. Enfes. Uzun zamandan beri bulamadığımız lahmacun tadı bu. Fiyat ilk mekandakinin iki misli, 3 tl. Ama kuruşu kuruşuna hakediyor.Son mekan ise Antep yerlilerinin favorisi Üçler Kebap. Burası da hamur inceliği bakımından Çıtır'la yarışır. Fakat üst malzemesi Çıtır'ın iki katı. Lahmacunun tanesi 4 tl. Etin bol olması belki görsel olarak insanı etkilese de lezzet olarak çok bir şey katmıyor. Her zaman bol ve kaliteli malzeme daha iyidir diye bir kaide yok. Belki Çıtır'dan çok daha kaliteli ama lezzeti oranın gerisinde. Yine de süprizsiz bir lahmacun deneyimi istiyorsanız gidilebilir. Bu arada değinmeden geçemeyeceğim, ayran yine tüm Antep lokantalarında olduğu gibi harikulade. İçine azıcık koyun yoğurdu mu katıyorlar ne, bir bardak asla yetmiyor. Eşim yine litrelik pet şişe aramaya başladı bile!


4 yorum :

  1. Lahmacun yorumlarınıza büyük oranda ben de katılıyorum,üç mekandan da lahmacunları afiyetle yemiş birisi olarak.Benim vazgeçilmezim "Lahmacun" yazılı lahmacuncu!Salaş ortamı (ki hemen kaldırımdaki ufak masa-taburede götürdüm),sadeliği,ayranı ve etrafındaki insanları tam benim için.Çıtır Lahmacun lezzet olarak güzel,ince olması bir marifet-hüner ama ilk "lahmacuncu" bana daha hoş ve lezzetli gelmişti

    YanıtlaSil
  2. Offff. Bayılırım kalın lahmacuna

    YanıtlaSil
  3. İki lahmacuncuya da bir nedenden uğrayamadık, kahrolsun kozmik güçler! Çulluoğlu'nda yiyin dediler, yedik, yemez olaydık. Çok kötüydü. Şu içine közlenmiş patlıcan sürülmüş lahmacun görüntüsü ise rüyalarıma giriyor!

    YanıtlaSil