6 Şubat 2014 Perşembe

İnternetime Dokunma!: Sansür Nasıl İşliyor?

Aşağıdaki yazı, e-kitap yayınevi olan Propaganda Yayınları'nın web sitesinin nasıl bloklandığını anlatıyor. Aynı zamanda internet sansürünün bizi nasıl etkileyeceğini ibretlik biçimde örnekle izah ediyor. Maalesef durumumuz bu şu anda. Kafasının basmadığı işi yasakla gitsin mantığıyla hareket eden hükümet, bakalım internet karşısında nasıl zavallı durumlara düşecek. Hep birlikte göreceğiz.

"Sansür nasıl işliyor? Bakın anlatalım. Evvela, dikkat ediniz, daha yeni kanun devreye girmeden olan vaziyeti anlatıyorum. 


Bizim site, www.propagandayayinlari.net, bazı servis sağlayıcılara (ISP) tarafından sansürleniyor, engelleniyor. Bunu şöyle gözlemleyebiliriz. 

1. Evvela, sitemizin IP adresini bulmak gerek. 
http://www.ipadresi.org/website.php 
adresine girer, propagandayayinlari.net adresini (Http veya www kullanmadan) girer ve sitemizin IP adresini buluruz. 
66.96.147.112 
Bu, sitemizi barındıran sunucunun adresi. İnternet sitelerinin % 99.9'unda olduğu gibi, bu IP adresinde birçok site barındırılmaktadır. 

2. IP adresimizde başka hangi siteler barındırılıyor? 
Buna "reverse IP look up" deniyor. 
Şu siteden deneyelim: 
http://www.yougetsignal.com/tools/web-sites-on-web-server/ 
"Remote address" satırında, IP numaramızı giriyoruz, biraz bekleyince, birçok internet sitesiyle karşılaşıyoruz 

3. Rastgele birini seçelim. İngiltere/Essex'deki Satranç Kulübü'nün sitesini seçtim: 
http://essexchess.org.uk 
Bu sitenin IP adresi de bizimkiyle aynı, 1. maddede değindiğimiz siteden sağlamasını da yapıyoruz. Evet, Essex Satranç Kulübü de 66.96.147.112 numaralı IP'de. 

4. Şimdi bakalım, memleketimizde sitemizin durumu nedir. 
Bunun için sitemizi ve Essex Satranç Kulübü sitesini "ping" edeceğiz. Yani, çeşitli ülkelerden bu sitelere bağlanmaya çalışacağız. Şu site bunu güzelce beceriyor. 
http://cloudmonitor.ca.com/en/ping.php 
Önce bu ping etme işinin nasıl çalıştığını öğrenelim. 
Genel geçer, engellenmediğinden emin olduğumuz bir siteyi girelim: 
Örneğin, http://tib.gov.tr 
Biraz bekliyoruz, listedeki kentlerden/ülkelerden bu adrese, TİB'in sitesine bağlanılıyor mu göreceğiz. 
Birkaç dakika sonra, Çin hariç, hemen her ülke/kent'in karşısında Package Lost yazısını görüyoruz. Ping'leme manasında bu iyi haber, demek siteye erişiliyor, siteden gelen veri paketlerinin kaybolma ve gecikmesini hesaplayabilmiş ping işlemi. 
Nihayetinde bizi ilgilendiren siteye erişilik erişilemediğiydi. Erişiliyormuş Türkiye'den de. 

5. Şimdi, Propaganda Yayınları'nin adresini giriyoruz: Istanbul, Turkey (trist01) 
satırının karşısına bakıyoruz birkaç dakika bekleyip, "Unknown host" cevabını alıyoruz. Sitemize bağlanamıyor. Package Lost mesajı, ping'leme manasında, iyi haber. Kontrol ettiğimiz, siteye bağlanıp bağlanılamadığıydı. Bağlanamıyormuş. 

6. O zaman acaba, Essex Satranç Kulübü'nün durumu nedir diye merak ediyoruz. essexchess.org.uk 
adresini, yukarıdaki ping sitesine giriyoruz. Gene aynı cevabı alıyoruz: "Unknown host". Siteye yine bağlanamıyor. 

7. Bu ne demek? Bu, bir IP adresinde barındırılan yüzlerce, binlerce siteden biri nedeniyle, diğerlerinin de sansür edilebilmesi demektir. Zavallı Essex Satranç Kulübü, hatta Propaganda Yayınları aynı IP blokajıyla sansürlenmektedir. Kim bilir, bu IP'deki hangi site, hangi yazı nedeniyle bu siteler engellendi... Bilmiyoruz, bilemeyeceğiz. 

8. Kimi ISP'ler, DNS sansürüyle yetindiğinden, şimdiye dek DNS ayarları değişince sitemize girilebiliyordu.Kimi zaman, anlattığımız gibi, IP engeli nedeniyle, yüzlerce binlerce site, tek kalemde engelleniyor. Mesele, Deli Dumrul'laşıyor, keyfileşiyor. 

9. Bu diktatörce uygulamanın birçok nedeni olabilir. Belki zırcahillik, belki aptallık, faşizm, korkaklık, basiretsizlik. Bilmiyorum. Görünen o ki, "sanki" bilgisayar ve internet teknolojileri bilgisini atariden öğrenmiş bir takım insan, yetki verilerek bir şekilde bilgisayar başına oturtulmuş ve keyfi bir şekilde, adete oyun oynarcasına, alay edercesine, bir ülkenin internetini keyfi ve rasgele bir şekilde "düzenliyor". Bu işin başka mantıklı bir açıklaması olamaz, "Shared IP" nin ne olduğunu bilen birinin IP engellemesiyle sansür yapması, sansürün de ötesine geçen bir ahmaklık değil midir? 

10. Unutulmamalıdır, bu yazıda anlattığımda gibi, aslında her şey çok açık, çok aleni. İnternet aleminde bu tip şeylerin saklanması neredeyse mümkün değildir. Bu ne demek? Bu demek ki göz göre göre, gözümüzün içine baka baka, bu Deli Dumrul sansürünü bunlar aylardır, yıllardır zaten yapıyorlar demek. 

Dikkat ediniz, anlattıklarım, bugüne kadarki uygulamaydı. Bundan sonra işin çivisi iyice çıkacak, yeni bir istibdat devri başlayacaktır. Bunu tahmin etmek zor değil. 

Uzun yazdım, ama meselenin başka türlü izahi mümkün görünmüyor. 

Can Başkent 
Propaganda Yayınları

www.propagandayayinlari.net www.propagandayayinlari.org"

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder