7 Şubat 2014 Cuma

Livraria Lello

Şehri keşfetmekten sıkıldığınız anlarda denk gelinen güzel bir kitap evinin tadı bambaşkadır. Hatta benim gibi gözlük takanların yağmur yağınca ilk sığınacağı mekanlardır buraları. İstiklal Caddesi'ndeki tabelaları bile uçuran bir fırtına zamanı, aval aval dolaşan turistin Robinson Crusoe'ya denk geldiğini düşünün. İşte Portekiz bu ruh halini yaşamak için en ideal ülkelerden biri.

Foto: Anonim
Ülke birbirinden şatafatlı birçok kitapçıya ve kütüphaneye sahip. Lizbon'da bulunan uçan bisikletiyle meşhur, devasa Ler Devagar, yine aynı şehirdeki dünyanın en eski kitap evi ünvanını taşıyan 1732 kuruluşlu efsanevi Livraria Bertrand ve Coimbra'da bulunan "dünyanın en spektaküler kütüphaneleri" listesinde başa güreşen (Buradan yakalım) Bibloteca Joanina.

Bu foto yoğun baskılar altında titrek ellerimle çekilmiştir.
Porto'daki Livraria Lello ise, Coimbra'daki kütüphane veya Lizbon'daki Ler Devagar'ın aksine son derece küçük bir kitap evi. Fakat şehri gezerken kesinlikle atlanmaması gereken bir mekan. Buraya, (Ginsane yazımızda bahsedeceğimiz) barlar sokağının sonundan sağa dönüp kolayca ulaşabilirsiniz. Praça dos Leoes'in hemen yanıbaşı. 1881 yılında açılan bu kitapçı art nouveau tarzı iç tasarımı ve Harry Potter serisininde ilham alınan, insanı sarhoş eden merdivenleriyle "dünyanın en güzel kitapçıları" listesine (Ler Devagar'ın da bulunduğu listeye buradan bakınız) girmeyi fazlasıyla hakediyor. Mekan sahibi, foto çeken turistlerden o kadar sıkılmış ki bir personele gün boyu sadece "No photo pleaseee" diye haykırma görevini vermiş.

Ler Devagar. Foto: Bookhunterblog

Ama haksız da sayılmaz. İçerisi, kitap almayı geçtim, kitabın sayfalarını bile karıştırmayan, gizli gizli foto çekmeye kalkışan turistlerle dolu (Ben de bu genellemeye dahilim). Fakat bu rahatsız edici kalabalığa kısa bir süre dayanıp, mekanın tadını çıkarmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Biblioteca Joanina, Coimbra. Foto: De Rerum Natura

3 yorum :