28 Mart 2014 Cuma

Gurbet Kuşu Sunar:Farklı mı Farklı Belediye Başkan Adayları

Biz de naif naif ‘seçime mi giriyoruz savaşa mı? Bu ne gerginliktir, komşular birbirine küs olmuş. Ahlar vahlar şu halimize’ diyorduk. Meğer gerçekten savaşa giriyormuşuz. Seçimler önceden, tüm gün oy oranlarının, açılan sandık sayılarının evin oturma odasında heyecanla takip edildiği bir şeydi, şimdi ise her ev sanki askeri karargah, heyecandan çok gerginlik ortama hakim olmuş. Seçim sonuçları ne olursa olsun bir kere milletçe çok büyük zarardayız. Haydi bir kez olsun politik, ekonomik ya da devlet açısından düşünmeyelim, kendi açımızdan düşünelim. Diyelim ki, seçim sonuçları açıklandı, o veya bu kazandı, seçim bitti. Ama maalesef artık halk birbirine düşman edildi. 
En ufak bir durumda millet birbirini boğazlamaya hazır halde dolaşıyor ortalıkta. İşin kötüsü hakikaten çok kötü ya da yanlış bir şey yapılmasına dahi gerek yok, yalan dolan, kumpas, komplo teorisi üretmekten, komşusuna  bir günaydın, iyi günler diyemez hale geldik. En büyük zarar da bu oldu.

Neyse çok uzatmadan, seçimlere girilirken, diğerlerine nazaran farklı kimlikleri olan belediye başkan adaylarımıza şöyle bir göz atalım dedik. Yaptığım kısıtlı bir araştırma sonrası, size yerel seçimlerin en değişik belediye başkan adaylarını kısaca tanıtayım.  Hainlikle uyanıp, namussuzlukla kahvaltı edip, tapelerle tivitır mivıtırla günü geçirip, paralelle yatağa girdiğimiz şu günlerde, mevzudan çok da kopmadan ama birazcık mesafeyle bakarak, şöyle bir liste hazırladım.


Eşcinsel Belediye Başkan Adayı: Can Çavuşoğlu, Bağımsız, Bulancak, Giresun


Can Çavuşoğlu, aslen Bulancaklı ya da Giresunlu olmamasına rağmen Bulancak’ı çok sevmiş ve oradan belediye başkanlığına adaylığını koymuş. Amerika ve Kanada’da eğitim gördüğünden Bulancak’ı Miami yapma, Amerikan sermayesini çekme planları var. Emin değilim ancak ‘oylar bölünmesin’ diye olsa gerek, ya da belki de Topal Osman’ın delikanlı torunlarının hakaret ve göz korkutmaları ‘aman çizdirmeyelim kestaneyi’ algısı yarattığından adaylıktan çekilmiş. Eşcinsel belediye başkanına sahip bir şehirde (Berlin) yaşamış biri olarak, açıkçası başkanın eşcinsel olmasından kaynaklı belediyeye dair herhangi bir sorun yaşamadım. Tam aksine, hizmet alması gereken bir çok farklı gruba hizmetin gittiğine şahit oldum. Zaten bir insanın hemcinsini ya da karşı cinsini sevmesiyle, belediyecilik arasındaki ilişkiyi açıklayabilen beri gelsin.  Kendisini ve durumunu şöyle izah ediyor: “Bekarım, maddi durumum gayet yerinde. Demek ki; artık çalmaya, çırpmaya, ihaleye fesat karıştırmaya akraba kayırmaya son. Hiçbir partiyle ilişkim yok. Hiçbir cemaat, cemiyetle ilişkim yok. Gelin Türkiye 'nin ilk eşcinsel belediye başkanını hep beraber seçelim. Ama seçilmesem de ben gönüllerin başkanı olmaya hazırım. Bu da Bulancak'a ve her başkana nasip olmaz"

Herkes hayatı boyunca hep düzgün (!) yaşayacak, hep doğruları (!) yapacak değil ya, bu arkadaşımız da alkol batağına saplanmış, tedavi görmüş; komando olarak askerlik yapmış, sonunda vicdani redçi olmuş. Uzun uzadıya anlatmayım, ilgilenenler hakkında yapılmış bir röportaja buradan ulaşabilir. 

Ermeni Belediye Başkan Adayı: Kayuş Çalıkman Gavrilof, HDP, Adalar, İstanbul


Esasında HDP, Şişli’den de Ermeni olan Kenan Yenice’yi aday gösterdi. Adalar’ın farklılığı sadece başkan adayının Ermeni olmasından değil, başkan ve meclis üyeleri adayları arasında Türk de var Rum da hatta Amerika kökenli de ve tamamı kadınlardan oluşuyor. Temel hedefleri ise: "Çok dilli belediye hizmeti, orman ve kıyıların ranta peşkeş çektirilmemesi.
"Kentsel hak olan sağlık, eğitim, ulaşım hakkının sağlanması.
"Genç, kadın ve çocuklara kendilerini geliştirebilecekleri olanakların ücretsiz verilmesi.
"Kediler, köpekler, atlar, kuşlar ve tüm orman canlılarının yaşam haklarının korunması.
"Hakça yönetilen temiz, yeşil, ucuz ve huzurlu kısacası insanca yaşam."

Esasında bir seçim bölgesinde tüm adayların kadın olması, erkek egemen bir toplumda yaşadığımıza kanıttır. Çünkü bu durum, bıyıklı düzene karşı bir başkaldırıdır. Sevgili Aydın Engin abimizin ‘şimdi adalarda seçmen olmak vardı’ diyip gerisini getiremediği ve Adalar belediye başkan adayı ve ekibini anlattığı yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Kendini haşa berbat bir sokak çocuğu olarak tarif eden Aydın Engin abimiz, 12 kadın adayın bir anda gözlerini onun üstüne diktiklerini görür gibi olduğundan şarkının sonunu getiremediğini ve dilini düzelttiğini söylüyor. Umarım seçimi kazanırlar, ya da bundan sonra daha fazla kadın adayın katılımına katkıda bulunurlar. Ama biz de şarkımızı türkümüzü söyleyelim be Aydın abi, kimseye zararımız yok. Göreve geldiklerinde ilk icraatları bu şarkıyı yasaklamak olsa nasıl bakacağız birbirimizin yüzüne? Kayuş Hanım aynı zamanda 1909’da Adana’da yaşanan Ermeni katliamını tanıklarıyla anlatan Zabel Yaseyan’ın ‘Yıkıntılar Arasında’ isimli kitabının da çevirmeni, bunu da bir ek not olarak belirtelim.

Roman Belediye Başkan Adayı: İbrahim Zünbül, Bağımsız, Babaeski, Kırklareli

Toprağı bol olsun, Edirneli Deli Selim'in dediği gibi kırmızıyı seven, birbirini öven, düğün dernek eden, etsiz yemek yemeyen, çalgısız yaşayamayıp ölen roman vatandaşlarımızdan, nüfus memurunun azizliğine uğramış olması kuvvetle muhtemel İbrahim Zünbül, hep seçecek değiliz ya, bir de seçilen biz olalım diyip Roman nüfusunun çok olduğu Babaeski’den adaylığını koymuş. 30 yıldır lunapark işletmeciliği yapan İbrahim Zünbül, romanların genel olarak hayvan alım satımı, esnaflık, müzisyenlik, hammallık bir kısmının ise hurda toplayıcılığı yaptığını, vasıfsız gençlerin iş bulmakta zorlandığını belirterek iş imkanları yaratılmasının şart olduğunu söylüyor, biz de buradan kendisine başarılar diliyoruz.

Süryani Belediye Başkan Adayı:Fabronia Benno (Februniye Akyol), BDP, Mardin

Daha henüz 26 yaşında, Ahmet Türk gibi bilge bir insanın yanında eşbaşkan adayı olan Februniye, Midyat’lı Süryani bir aileye mensup. Artuklu Üniversitesi’nde Süryani Kültürü üzerine yüksek lisans yapıyor. Gerçi Februniye’nin adaylığı Süryani cemaati bölmüş, Süryani Demokratik Birliği Kadın Kolları Başkanı Şamiran İshak’ın adaylığı bekleniyormuş, sürpriz olmuş. Februniye’nin öncelikli hedefleri  kadın özgürlük mücadelesi, şöyle diyor kendisi “Çok bariz bir kadın ezilmişliği ve arka plana atılmışlığı halen devem ediyor. İlk yapılması gereken bir kadını bulunduğu yerde aktifleştirmektir’’. Yalnız, bir noktaya daha değineceğim, başkanlığa aday olmasını, önderliğin bunu işaret etmesinden dolayı olduğunu söylüyor. E güzel kardeşim, e genç kardeşim, sen halkın için, her halk için halka hizmet et, ihtiyacı olana elini uzat. Seni takdir eden eder zaten. Hele ki yanında Ahmet Türk gibi bir insan var, bunun kıymetini bil.
Engelli Belediye Başkan Adayları: Cenk Dolu, DSP, Tire, İzmir ve Semih Koç, SP, Gömeç, Balıkesir

Cenk Dolu, DSP Tire Belediye Başkan Adayı

Azınlık adaylara yer verdik, iyi güzel, şahsen tanımasak da bizim de içinde bulunduğumuz belli bir kesim, sempati de duyuyoruz azınlıklara mensup adaylara karşı. Peki ya engelli vatandaşların durumu? Oysa sayıları diğer azınlıklardan da fazla. Ama maalesef sallayanı yok. Kimse engelli vatandaşlara, bölücü ya da hain demiyor, ama doğru düzgün yaşamını idame ettireceği olanakları da sunmuyor. Bir çoğu ne sokağa çıkabiliyor, ne de devlet dairesinde ya da herhangi başka bir yerde işlerini halledebiliyorlar. Çünkü engelli yolu ya da merdiveni ya da onlar için özel bir uygulama yok. Oy pusulaları var, oy kullanacaklar ama mesela oy kullanacakları okulun 3.katına erişemiyorlar.  İşte bu sebeple, Tire’den Cenk Dolu ve Gömeç’ten Semih Koç engelli adaylar olarak başkanlığa adaylıklarını koymuşlar. Keşke seçilseler, ama seçilmeseler de engellilerin durumuna dikkat çektiler bile. En azından seçilenler onları desteklesin.


Semih Koç, SP Gömeç Belediye Başkan Adayı

Transseksüel Belediye Meclis Üyesi Adayı: Öykü Özen, CHP, Osmangazi, Bursa

Listemizin son sırasında belediye başkan adayı olmasa dahi, belediye meclis üyeliğine adaylığını koymuş ve büyük ihtimalle seçilecek olan Öykü Özen var. Kısa adı Gökkuşağı olan, Travestileri Transseksüelleri Geyleri Lezbiyenleri Koruma Yardımlaşma ve Kültürel Etkinlikleri Geliştirme Derneği Başkanı Öykü Özen, seçilmesi halinde toplumdaki LGBT bireylere yapılan haksızlıklara karşı mücadele edeceğini söylüyor. Bu kadar LGBT bireyin olduğu ve acımasızca hor görüldüğü bir toplumda böyle seslere ihtiyaç var. Yürüyün be Öykü hanım kim tutar!

Derdimiz, propaganda yapıp, ismi geçen adaylara oy verilmesini sağlamak değil. Ancak bu insanlar, bu düzende sesi çok cılız çıkan insanlar. Gerçi esip gürleyenler de arap bacıya döndü o ayrı mesele. Derdimiz, biraz olsun bu değişik belediye başkan adaylarının sesinin duyulmasına olanak sağlamak, hepsi bu. Hadi hayırlı seçimler.


2 yorum :