4 Nisan 2014 Cuma

Lahmacunun İzinde 4: Tatbak


Arasına koyulan yeşillikle dürülüp yolda rahatça yenilebilmesi nedeniyle, dünya fast food alemini derinden sarsması gerekirken, pizza ve yürürken yenmesi çok daha zor hamburgerin yanına bile yaklaşamayan popülaritesiyle, her zaman Rıdvan-vari bir harcanmış yetenek muamelesi gören; Maraş dondurması, çiğ köfte ve tarhana çorbası gibi uluslararası arenada kıymeti bilinememiş ürünlerimiz listesinin değişmez üyesi; gavura törkiş pizza şeklinde anlatılan, kimsesizlerin kimsesi, sessizlerin sesi, mazlum başyapıtımız lahmacun...

Balıkesir'in meşhur lahmacunu

Son durağımız Balıkesir'den, Horhor maceramızın aksine(buradan tıklayınız) şaşırtıcı bir şekilde tatmin olarak dönmüştük. Balıkesir'in Meşhur Lahmacunu, belki Antepli kardeşleri kadar hünerli ellerden çıkmıyordu fakat malzeme kalitesi ve yanında gelen şahane ayranı sayesinde kendine has ege lahmacunu havası bile dikkate alınmaya değerdi.

beleşe gelmesi gerekirken 6 liraya okutulan vasat salata


Serimize bu sefer Nişantaşı'nda devam ediyoruz. Nişantaşı belki de İstanbul'da lahmacun yemek için aklımıza gelebilecek en son adres. Mekan sahibimiz Antepli. 60'larda dükkanını açmış. Hatırlarsınız, Anthony Bourdain İstanbul bölümünde Tatbak'a uğramıştı. Fakat yedikleri yemekten ziyade, küçükken lahmacun yemesi yasaklanan* herifin trajik durumu aklımızda kalmıştı. Zaten Bourdain'in İstanbul bölümü, biz aslında o kadar da pis değiliz, bakın kadınların başı açık, sokaklarda rakı içiyoruz, deveye binen insan hiç gördünüz mü! diye çemkiren zavallı kız sayesinde, aşağılık komplekslerimizi uluslararası arenaya taşımaktan başka bir boka yaramadı. . Haaa bir de yanlış yönlendirme sonucu, çok nefret ettiğim faşist Kızılkayalar'ı dünyaya tanıttı. (Hamburgeri geçtim de insan döneri başka bir yerde yer yahu)

*fazla avam bir yiyecek olduğu için


Sadede girmeden fiyatlardan bahsedelim. Tatbak'ta bir lahmacun 6 tl. Lahmacunun boyutu düşünüldüğünde fiyat İstanbul standartlarına göre bile çok fazla. Yanına yeşillik istediğinizde gelen salata 6 tl. Düpedüz soygun.

sarımsaklı

Garsonlar suratsız, porsiyonlar küçük. Fakat şu ana kadar İstanbul'da yediğim en iyi lahmacun kesinlikle bu. Hamdi ve Develi gibi diğer şımarık Antepli kebapçıların aksine buranın lahmacunu silme kıymayla kaplı değil. Zaten sırf gösteriş olsun diye kıyma boca edilen lahmacunlar eskisi kadar beni etkilemiyor. Kıymanın tadı ile hamurun tadının dengede olduğu o ince çizgi geçildiği anda (içli köfte ve mantıda da aynı sorun geçerli) malzemenin kalitesi bile yemeğinizi kurtaramıyor. İşte Tatbak'în lahmacununun en güzel tarafı, madem o kadar para verdim kıyması bol olmalı mantığıyla hareket eden müşteriyi elinin tersiyle itmesi olsa gerek.

soğanlı

Burada sarımsaklı ve soğanlı olmak üzere iki çeşit lahmacun var. Sarımsaklar iri iri doğrandığından hiç yanmamış. Bu yüzden de mis gibi kokuyor. Çoğu usta sarımsağı ezerek lahmacuna kattığından buruna kötü bir yanık koku gelir. Soğanlının da soğanları iri kıyılmış. Ağza geliyor. İlki kadar olmasa da İstanbul ortalamasının bir hayli üstünde. Lahmacunun yanında gelen cam şişeye doldurulmuş el yapımı ayran ise günün yıldızlarından.Tek kusuru tıpkı lahmacunlar gibi küçük ebatlarda verilmesi. Bir şişesi su bardağını bile dolduramıyor. Benim gibi bidon bidon ayran içenlerin dişinin kovuğunu bile doldurmayacak cinsten. Yazık.


Tatlı olarak ise Tatbak'ın spesiyali kaymaklı kadayıftan söylüyorum. Kaymak derken yüzde yüz kaymak değil. İrmikle seyreltilmiş bir karışım. Şerbetinin limonunu bolca koymasalar çok beğenecektim. Fakat kadayıfın tadını alamayacağım kadar ekşi. Beğenmedim.

6 yorum :

 1. Güzel yazı için teşekkürler. Ama 6 liraya lahmacun mu olur be arkadaş. Yuh diyorum kusura bakmazsanız.

  YanıtlaSil
 2. çok doğru. hele hele antepte 2 tl ye bile iyi lahmacun yiyebiliyorken. kusura ne bakayım. aynı sorundan mustaripim

  YanıtlaSil
 3. Bourdain`in Istanbul seferi tam bir felaketti be kardes. Adam Istanbul`a gelmis kokrec iskembe yemiyor, gitmis Kizilkayalar`dan lesburger yiyor. Kendisi zaten junk food sevdalisi barzo bi tip, bari kirolugunun hakkini versin.

  YanıtlaSil
 4. Tatbak hayatımızda yediğimiz en berbat lahmacundu. İçinde kiymadan eser yok ve bolca maydanoz ile yapılmış ve boyutu neredeyse develi restoranlarda ikram olarak getirilen fındık lahmacuna gibi. En sinirlendiğim nokta ise yanına sıfır garnitur getirdiler bu ne diye sorduğumuzda yanına getirecekleri bi yaprak marul ile yarım limon için ayrıca sipariş verip 6tl ödemek zorundaymış musteri. Lahmacunu tamamlayan onsuz yenmeyen birşeyi parayla satmak nasıl bir hizmet anlayışı! Tövbeler tövbesi asla birdaha o asik suratlı garsonlar barındıran meymenetsiz yerde bedava olsa hiçbirşey yemem...

  YanıtlaSil
 5. Tatbak hayatımızda yediğimiz en berbat lahmacundu. İçinde kiymadan eser yok ve bolca maydanoz ile yapılmış ve boyutu neredeyse develi restoranlarda ikram olarak getirilen fındık lahmacuna gibi. En sinirlendiğim nokta ise yanına sıfır garnitur getirdiler bu ne diye sorduğumuzda yanına getirecekleri bi yaprak marul ile yarım limon için ayrıca sipariş verip 6tl ödemek zorundaymış musteri. Lahmacunu tamamlayan onsuz yenmeyen birşeyi parayla satmak nasıl bir hizmet anlayışı! Tövbeler tövbesi asla birdaha o asik suratlı garsonlar barındıran meymenetsiz yerde bedava olsa hiçbirşey yemem...

  YanıtlaSil