24 Mayıs 2014 Cumartesi

Gurbetkuşu Sunar: Granada Beleşçi Rehberi


Bedava yaşıyoruz, bedava;
Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;
Yağmur çamur bedava;
Otomobillerin dışı,
Sinemaların kapısı,
Camekanlar bedava;
Peynir ekmek değil ama
Acı su bedava;
Kelle fiyatına hürriyet,
Esirlik bedava;
Bedava yaşıyoruz, bedava.

Orhan Veli Kanık

Granada gezi rehberini yazarken bir bölümü de hiç para harcamadan yapılacak şeyleri, görülecek eserleri yazmaya ayırmıştım. Oysa bedava yaşamak demek öyle sandığım gibi hiç para harcamamak değil, meğer hiç kıymet verilmemekmiş. Aslında, son nefesini toprağın altında verip, bir rakam olarak kayıtlara geçirilmesi için gün yüzüne çıkarılıp, tekrar toprağın altına gömülmekmiş. Adam sanki borsanın kapanışından bahsediyor 301 ila 302 gibi bir rakamla kapatacağız derken. Soma'da hayatlarını kaybedenlere rahmet; yakınlarına, bu olayı unutmayıp hesap sormalarını; katliamın faillerine ise ağızlarından düşürmedikleri allahlarından bulmalarını diliyorum.

 ***

Tabi herkes tatile çıktığında doyasıya gezmek görmek, türlü türlü lezzetler tatmak ya da alışık olmadığı şeyleri bir kez olsun yapmak ister. Gayet doğal. Ama tabi her şeyi yapmaya etmeye de herkesin maddi gücü yetmeyebilir. Beleşin ve beleşçinin dostu olduğumdan, sizleri de unutmadım. O kadar Granada gezi rehberi hazırladık, bir bölümü de size, beleşçilere adıyorum. Buyurun, flamenkosuyla, karın doyurmalık tapasıyla, sıcaktan kaçmalık alternatif yürüyüş rotaları ve tarihi eserleriyle Granada Beleşçi Rehberi.

Eveeeeeeet, Elhamra gezildi, meşhur deniz ürünlü paella yendi, bir ingiliz, bir iskandinav gibi ispanyol mutfağına övgüler düzüldü, eh biraz alışveriş de yapılmıştır. Haliyle paralar hafiften suyunu çekti. Ama hala yapılabilecek bir çok şey var Granada'da. Yani para her şey değil.

Flamenko: 'Granada'ya gelmişim, flamenko dinlemeden dönmem' diyen bir partneriniz var. Siz de istiyorsunuz, ama kara kara düşünüyorsunuz. Adam başı nerden baksan 50 euro desen, gitti 100 euro, yap içler dışlar, etti mi 300 lira. Bu paraya Başkent Pavyon'da masaya sanatçı çağırılabileceğini düşündünüz. Ne yapacaksınız? Telaşa mahal yok.


Flamenko mekanlarına, genelde turistler otobüslerle getirilir, içeriden şak şuk turiste kökleme sesleri gelir, flamenko şarkıcılarının o ciddi, vakur bakışlarına da hayran olunduktan sonra (sanki sokakta çingeneyi görse çantayı sağlama alan kendisi değilmiş gibi), cüzdan hafiflemiş olarak aynı otobüslerle mutlu mesut geri dönülür. Oysa perşembe ve cumartesi geceleri hem bedava hem de en otantiğinden flamenko dinleyebileceğiniz bir bar var: 'La Cueva del Gato', adresi Calle Cristo de la Yedra 18. Çoğunlukla İspanyol ya da yabancı gençler rağbet eder. Bundan başka şansınız yaver giderse genelde Plaza de Nueva'da ya da Mirador de San Nicholas'ta sokakta flamenko çalanlara da denk gelebilirsiniz.
Yemek: Karınlar acıktı, ama etrafta çakma döner şavarmadan başka ucuza bir şey yok. O zaman bol kepçe tapasçılara dadanmanın vakti gelmiştir. Esasında şehrin diğer mahallerinde ne tapasçılar var, ama ben merkezde gezip görülecek yerlerdeki karın doyurmalık iki tapasçının adını vereyim. La Antigualla ve La Bella y La Bestia. Her ikisi de Calle Elvira üzerindedir. Ortamlardan fazla uzaklaşmadan karın doyurulur. İlla içki söylemenize gerek yoktur, meyve suyuna da tapas gelir.

Beleş tapas baldan tatlıdır
Kısa mesafe yürüyüş alternatifleri

La Fuente de Avellano: Doğa yürüyüşü yapmak için de ismi şekilli turlara katılmanıza pek gerek yoktur. Granada merkezden yürüme 10 dakika mesafede, vadiye doğrudan giriş yapabilirsiniz. Yine daha önce kısaca burada bahsetmiştim. Paseo de los Tristes'in sonundan sağ tarafa, Elhamraya doğru ufak bir köprü vardır, buradan ırmak boyunca uzanan yürüyüş yolu Camino de Avellano'yu takip ederseniz yaklaşık 200-300 metre sonra Fuente de Avellano'ya varırsınız, Bir anda etraf Mutlu Vali'nin dediği gibi kuş sesleri, ıhlamur kokusu ve arı vızıltısıyla dolar. Su da var, dinlenme yeri de. Dileyen yürüyüşüne devam eder.

Fuente de Avellano'dan Sacromonte manzarası
Elhamra Korusu: Elhamra'yı sadece kralın yaşadığı bir saray olarak düşünmemek lazım. Elhamra bundan çok daha fazlasıdır. İçerisinin bahçeyle dolu olduğu yetmezmiş gibi, surların dışında da koru bulunur. Granada'nın yaz sıcağından kaçmak için idealdir. İçerisinde ufak meydanlar, heykeller ve tarihi eserler de bulunur.

Elhamra korusu
Elhamra Korusu'ndaki Domates Meydanı ve Çeşmesi, arkada şair Ganevet'nin heykeli
Carmen de Los Martires: Elhamra Korusu'na çok yakındır, koru gezisinin ardından burası da görülmeye değerdir. 11.yy'da yapılmıştır. İçinde saray, nazari tarzı avlu, şapel, gölet, dere, adacık, bağ ve bahçeler bulunmaktadır. Geniş bir alana yayılmıştır.

Carmen de Los Martires'in girişi

Granada halkı ise burayı bir sayfiye yeri ya da önemli günler için fotoğraf çektirmelik mekan olarak kullanıyor. Yukarı kısımlarında oturma yerlerinin olduğu teraslarda Elhamra manzarası vardır.
Tarihi yapılar

El Bañuelo: Bu hamamdan birinci Albayzin yazısında kısaca bahsetmiştim (burada). 11.yy'da yapılmış, müslüman döneminden kalma nadir orjinal eserlerden biri olan hamam, pazar ve pazartesileri kapalıdır. Adres: Carrera del Darro, 31.
El Bañuelo
Corral del Carbon: Burayı da Katedral ve çevresi yazımda anlatmıştım (burada). Eskinin ipek tüccarının kervansarayı ve kömür deposu Corral del Carbon her gün ziyarete açıktır. Belediyenin hemen üst tarafında Mariana Pineda sokağı üzerindedir.
Corral del Carbon'un girişi
Casa de los Tiros Müzesi: 16.yy'da, eskinin yahudi mahallesi Realejo'da saray olarak inşa edilmiş, günümüzde ise müze olarak kullanılmaktadır. 17.yy'dan kalma yağlı boya tablolar, çizimler, fotoğraf koleksiyonu, eski mobilya takımları, gazete arşivi vb. bulunmaktadır. En ilgi çekici odası, tavanında Granada'nın fethine katılanların resimlerinin bulunduğu La Cuarta Dorada, yani Altın Oda'dır. Adres Calle Pavaneras, 19.

Altın Oda

Katedral: Öteki dünyada işini sağlama almak isteyenler, eğer cuma günü namazlarını kılmışlarsa, ne olur ne olmaz diyerek, pazar günü de ayin saatine denk getirerek, katedrali ziyaret edip sevaplarına sevap katabilirler. Pazar ayinlerinde sadece katedral değil diğer tüm kiliseler ziyarete açıktır, para pul istemez.

Beleşçiye bir faydamız olduysa ne ala.

1 yorum :