2 Mayıs 2014 Cuma

Granada Gezi Rehberi - Albayzin III

Yok yok: Elhamra Sarayı, Albayzin ve Granada merkez ful komple manzara
Albayzin mahallesini bitireceğimiz bu son bölümümüze, Elhamra Sarayı’nın ve arkasındaki Sierra Nevada Dağları’nın belki en güzel izlendiği, ama kesinlikle en turistik yer olan San Nicholas kilisesinin dibindeki, halk içinde Mirador de San Nicholas diye bilinen meydancıktan başlayacağız.  Burası her daim turistle dolar taşar. Etrafta, incik boncuk, takı, kolye satan hipileri, manzarayı çizen ressamları ve tabi ki, her ne kadar adına flamenko değil rumba dense de, gitar çalıp şarkı söyleyen çingeneleri görmek mümkündür. Aşağıdaki video da görüldüğü üzere:Mirador de San Nicholas'tan Elhamra ve Sierra Nevada manzarası
San Nicholas Manzarası'nın hemen yanıbaşında ise Granada’da yaşayan, çoğunlukla Avrupalı ve müslümanlığa dönmüş olanların 2003 yılında kurduğu cami yer alır. Bu şu demektir, yani Granada'nın katoliklerce fethedildiği 1492 yılından bu yana, yani 500 yıldan fazla bir zamandan sonra ilk kez burada bir cami yapılmıştır. Dini bütün birisi olmadığımdan öyle tarikatmış, şeyhmiş aman aman bir ilgim alakam yok ama bu cemaatin son aylarda ismini duyduğum Cerrahi tarikatına mensup olduğunu öğrendim. Bu insanlardan bir kaçıyla tanışıp, neye ihtiyacın olsa bizi ara gibi 'cemaatçi abi' modunda yaklaştıklarını görünce de, şerbetli olduğumdan yani daha evvel kısa bir 'paralelci' dershane maceram olduğundan, hemen gözü açık davranıp, bana müsaade diyiverdim. Gerçi başbakan bunlara haşhaşi filan diyor, ama galiba sadece kendilerine haşhaşiydiler, ben öyle bir taraflarını, üzülerek söylüyorum, göremedim. Neyse, bu bahsettiğim caminin kendisi ibadete, avlusu ise ziyarete açıktır ve doğrudan Elhamra sarayına bakar. Kesinlikle görülmeye değerdir. 


Camii avlusu
Orta Albayzin bölgesinde bence görülmeye en değer yapılardan biri şu anda San Salvador kilisesi diye anılan, 13.yy eseri, eskinin Albayzin Büyük Camisidir. Tarihçilerin ve gezginlerin anlattığına göre bu cami Granada Büyük Camisi'nden dahi daha görkemli ve ihtişamlıymış. Fethin ardından apar topar burası kiliseye çevrilerek, müslüman çocukların hristiyanlaştırılması amacıyla kullanılmış. Caminin orjinal halinden, Limonero (limonluk) denilen avlusu ve avludaki kuyu kalmış. Kilisede görülecek çok enteresan bir şey yoktur ama limon ağaçlarıyla dolu avlusunda oturup bir dinlenmek fena olmaz. 

Eskinin Albayzin Camisinin avlusu Limonero
Şimdinin San Salvador kilisesi, eskinin büyük camisi, merkezi temsil ettiğinden etrafında bazısı pazar yeri olarak da kullanılan meydancıklar yer almaktadır. Bunlardan Plaza de Aliatar, sevdiklerimden bir tanesidir. Plaza Larga ise hala salı ve cumartesi günleri pazar olarak iş görmektedir. Buranın da iti uğursuzu boldur. Her iki meydan da güneşli günlerde dolup taşar. Plaza Larganın dibinde eski Ziri şehrine ait  adına Puerta de Las Pesas denilen başka bir şehir kapısı bulunur. Pazaryerinde hileli mal satan pazarcının kantar ağırlıkları hala daha o kapının duvarında asılıdır.


Plaza de Aliatar 
Plaza Larga

Daha evvel Aşağı San Miguel Kilisesi'nden ve meydanından bahsetmiştim, bunun bir de Yukarı San Miguel Kilisesi var ki, galiba en güzel Elhamra, Albayzin ve Granada şehir manzarası buradadır. Nazari surlarının en yukarı bölgesinde bulunur. Yalnız yolu zorlu olmasa da, buraya çıkmaya herkesin gözü kesmeyebilir, ama manzaraya kesinlikle değer. Kiliseye çıkarken sağlı sollu her iki tarafta da mağaralar görürsünüz. Evvelden çingenelerin yaşadığı mağaralarda şimdi genelde avrupalı hipiler ya da afrikalı kaçak göçmenler ikamet etmektedir. 


Yukarı San Miguel Kilisesi, duvarda 'Allaha şükür ateistim' yazıyor.
Yukarı San Miguel Kilisesinden manzara

Böylece Granada'nın en gezilesi  mahallesi Albayzin'deki görülecek bir çok yapıyı, sokağı, caddeyi, manzarayı aşağı yukarı anlattım. Bundan sonra ise Sacromonte ve Realejo mahallelerini kısaca anlatıp. Elhamra Sarayı'na doğru geçeceğiz.


2 yorum :