11 Mayıs 2014 Pazar

İstanbul Hamam Rehberi 8: Hamam Adabı

Hamam serimize yaklaşık iki yıllık bir aradan sonra devam ediyoruz. Hamamları tanıtmadan önce yeni başlayanlar için hamamda ciddiye alınmanın kuralları ve şartlarını sıralayalım. Aksi takdirde elindeki yetersiz bozukluklarla çikolata almaya çalışan çocuğa mahalle bakkalı nasıl yaklaşıyorsa tellaklar da size öyle yaklaşır. Selamını görmez, karşılık asla vermez:

1. Eğer Çemberlitaş, Cağaloğlu gibi turistik bir hamamda değilseniz küpe, kırmızı gözlük, dar paça kot gibi hipster çağrışımı yapan hiç bir aparatla gelmeyiniz. Aksi takdirde buz gibi bakışlara hazırlıklı olunuz.

Sağ taraftaki kırmızı gözlüklü hipstera dikkat.
Hamamda küpe mi? Are you kidding me?
2. Dediğimiz gibi turistik hamamda değilsiniz. Bu yüzden size garip görünen kömür sobası ve üzerindeki çaydanlığın, yüksek kubbelerin ve en önemlisi göbekli amcaların fotosunu çekmeyiniz.


3.Peştemal yerine mayo ve özellikle bermuda şort (bizzat yaptım. çiçekli, uzun paçalı çirkin bir şortla hamama daldım) giyerseniz hükmen yenik sayılırsınız. 50 tl de bahşiş bıraksanız götü toparlamanızın mümkünatı yok.

4. Benim gibi yüksek volümlü biriyseniz. Hamamda sesinize mukayyet olunuz. Yaşlı amcaların gürültüye tahammülleri sıfırdır. Hatta sesinize hakim olamıyorsanız mümkünse konuşmayınız. Yüksek kubbeli ortamda akustik had safhada olduğundan en küçük fısıltı bile dedelerimizin kulağına çığlık gibi gelir. Kahkaha atmak mı? Unutunuz. "Kahkaha atmak" hamam adabı kitabında mekruhların en sevimsizi olarak gösterilmiştir. "Şarkı söylemek" konusunu açmıyorum bile. Aşağıdaki Sefil Bilo'daki Şener Şen gibi "Antep'in Hamamları" türküsünü tutturanı Balat Meydanında sallandırırlar ona göre!5. Kahkaha atmak mekruhsa, şaldur şuldur su israfı haramdır. En delici dede bakışlarına maruz kalabilirsiniz. Üzerine bir de sıcak su ile arkadaşınızı haşlama şakası (Gurbetkuşu üzerinde bizzat denemiştim bu şakayı. Gurbetkuşu ise intikam çığlığı atmak yerine edebini koruyarak hamamdan kovulmamızı engellemişti) yaparsanız diskalifiye olabilirsiniz. Hele hele Tosun Paşa'daki Hamam sahnesini taklit etmek yapılacak en uygunsuz hareket olur. Elimdeki tası kuzenimin başına vurarak bu sahneyi Kocamustafapaşa Hamamında canlandırmışlığım vardır. Aşağıdaki videoda Şener Şen'ın tası Kemal Sunal'ın kafasına indirdiği anda hamamın yaşlılarının bakışlarına dikkat edin. Bu bakışlar düpedüz gerçektir.

6. Sıcaklık bölümünde haddinden fazla meşrubat tüketimi: Aslında sıcaklık bölümünde bir tane gazoz içseniz bile karizmanız zarar görecektir. Fakat su kurnasının yanına şişe şişe meşrubatları diziyorsanız göz tacizlerine hazır olunuz. Aman dikkat dedeler size ne kadar sert bakarsa baksın siz "ne bakıyon amca ayı mı oynuyor!" bakışı ile cevap vermeyiniz. Uslu olunuz.

7. Tüm şekil ve şartları harfiyen yerine getirdiniz fakat kurulanıp üstünüzü giydikten sonra tellaklara bahşiş vermeyi unutursanız ağzınızla kuş tutsanız  hayır duası alamazsınız.

8. Genç olmak: Eğer gençseniz rakibe sekiz avans verilip onda biten maçlardan birini oynuyorsunuz demektir. Genç olmak hamam raconuna külliyen aykırıdır. Bahşiş bile sizi kurtaramayabilir. Geçmiş olsun.

2 yorum :

  1. sayenizde bütün rehberleri baştan aşağıya okudum, çok güzel derleme olmuş ellerinize sağlık..

    YanıtlaSil
  2. Tesekkurler.aslinda biraz guncellemesi gerekiyor.cunku fiyatlar cok degisti

    YanıtlaSil