14 Mayıs 2014 Çarşamba

İstanbul Hamam Rehberi 9:BalatSerimiz metrekareye en fazla Hamamın düştüğü Balat Zeyrek hattıyla devam ediyor. Balat çarşıdan başlayıp Zeyrek mahallesine sokulmak niyetimiz. Akabinde Fatih'in diğer semtlerini dolaşacağız.

Tahtaminare sıcaklık

Tarihi Tahtaminare Hamamı: 1700'lü yılların ikinci yarısında inşaa edilmiş. Tam tarih bilinmemekte. İstanbul'un tursitik hamamlarının aksine son derece ucuz ve mahalle hamamlarında görülmeyecek derece güleryüzlü çalışanlara sahiptir. Başta tellaklar olmak üzere çalışanlar tüm sorunlarınızla ilgilenir. Selam vermeyi ihmal etmezler. Bostancı'da hücre evi baskını sonucu çıkan çatışmada ölü ele geçirilen(!!!!!), Devrimci Karargah Örgütü yöneticisi, terörist (!) Orhan Yılmazkaya, İstanbul Hamamları ile ilgili şahane kitabında burasıyla ilgili şöyle bahseder:

Tahtaminare- sıcaklık

Dar paçalı hipster Tahtaminare hamamına girerken

"Hamamın soyunma kısmı on pencereli geniş çatı fenerinden bol ışık almaktadır. Bu bölümde iki kat soyunma hücreleri vardır. Ilıklığa geçirilen kapının yanındaki işlemeli mermer çeşme çay ocağı olarak kullanılmaktadır hamamın sıcaklık kısmı, köşelerdeki dört halvet ve arasındaki üç eyvandan oluşmaktadır."

Fiyatlar: Giriş 15, kese 10, soda 1, sabun 1 tl

Çavuş Hamamı

Balat Çavuş  Hamamı: Tahtakale Hamamından 300-400 metre sonra, çarşı merkezine çok yakında, bir başka Osmanlı hamamına denk geleceksiniz. Yapının tarihi bilinmese de Fatih veyahut 2. Beyazıt döneminden kaldığı tahmin edilmektedir. Bu hamam, Tahta Kale Hamamı kadar güler yüzlü ekibe sahip değildir. Fakat müşteri yağlı döner yiyemiyor diye kupkuru döner yapan yeni kuşak lokantacılar gibi, Alman turistin pancar gibi kızarıp bayılmaması için sıcaklık kısmını soğuk tutan hamamların aksine, cehennem gibi sıcak bir ortama sahiptir. İstanbul'da neredeyse hiç rastlayamadığım bu özelliğine bayıldım.


Çavuş hamamı: sıcaklık
Ortam o kadar sıcak ki  en soğuğundundan gazoz içseniz bile bir saatten fazla dayanamıyorsunuz. Bunu bilen yaşlı hamam fanatikleri burayı işgal etmiş durumda. Pazar günleri iğne atsanız yere düşmeyecek vaziyette. Aman dikkat.

Çavuş Hamamı: içeriden

İstanbul Hamamlarıyla ilgili okuyacak neredeyse hiçbir kaynağın bulunmamasına mı yansak, yoksa  İstanbul Hamamları Rehberi adlı kitabı çıkaran Orhan Yılmazkaya'nın  ölü ele geçirilmesine mi bilemiyorum fakat üstat bu hamam hakkında kitabında şöyle yazmış;

"Bir çok hamamda olduğu gibi Balat Çavuş Hamamı'nın soyunma yeri de zaman içinde tamamen değişikliğe uğramıştır. Bu hamamda, eskiden Museviler'in kullandığı, şu anda mevcut bulunmayan ve halk arasında "Yahudi batağı" denilen havuz bulunuyordu. Balat Çavuş Hamamı maaleef gerek mimari olarak, gerekse işletmecilik açısından bakımlı değildir"

Fiyatlar: Giriş 25 tl

Çavuş Hamamı:dışarıdan


Not: Yazımız bir hayli uzadığından Zeyrek semtine varamadık. Bir dahaki sefere sizlere Zeyrek Çinili Hamam'dan sesleneceğim. Sur içinin en naif ve kıymeti en az bilinmiş hamamlarından biridir burası. Esen kalınız.

İstanbul hamam rehberi 765e rakamları tıklayarak ulaşabilirsiniz.

5 yorum :

 1. Rehber şahane ama bu hamamların kadınlar için de bölümleri var mı bilemedim yoksa sadece özenerek okumak mı payımıza düşen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merak etmeyin ikisinde de var :)

   Sil
  2. Evet kadınlar için olan yeride var ve bizde artık mudaviniyiz

   Sil
  3. Evet kadınlar için olan yeride var ve bizde artık mudaviniyiz

   Sil
 2. ayrıca keşke kadın bir yazarımız olsa da kadınlar bölümünden de bahsedilse...

  YanıtlaSil