20 Mayıs 2014 Salı

Fotoroman:Üç Pazar


Beyoğlu haritasını önümüze koyalım. Tarlabaşı Bulvarı bu ilçenin Berlin duvarıdır, yeşil hattıdır. Karşıdan karşıya geçerken Kapıkule sınır kapısını geçiyorsunuz gibi bir tedirginlik hissedersiniz. İstiklal'in ferahlatıcılığı, Cihangir'in güvenliliği toz olup uçar. Ortam bir anda tekinsizleşip, fakirleşir. Fakat iş pazar meselesine gelince bulvarın İstiklale bakan yakası çoraktır. Tophane, Cihangir, Karaköy, Çukurcuma ve Galata'yı da barındıran bu bölgede tek bir pazar bulunmaz. Bulvarın Kasımpaşa'ya bakan yakası ise  sadece pazar günü bile üç farklı pazara ev sahipliği yapar. Dolapdere sebze pazarı, İnebolu pazarı ve bit pazarına.

İlk durağımız sebze pazarı. Beyoğlu'ndaki yüksek kiralar belinizi mi büküyor? 
İlacınız burada. Cihangir  manavlarının üçte bir fiyatına haftalık alışverişinizi yapabilirsiniz. Burası ile ilgili yıllar önce yazdığımız yazıya şuradan ulaşabilirsiniz.
Pazarı teğet geçip Ömer Hayyam Caddes'inden aşağıya kıvrılıyoruz. Ana caddeye vardığınızda sola sapın. 250 metre ileride yolun karşısında İnebolu Pazarı'na denk geleceksiniz..

Burası Şişli'deki organik pazardaki gibi lisanslı organik ürünlere ev sahipliği yapmıyor. Ama İstanbul'daki en güzel domateslere denk gellebilirsiniz.

Siz de mi manavdaki maydanozları fazla kart buluyorsunuz.? Burada sade bile yenilebilecek açık yeşil renkli maydanozlar buldum...

...
Ama pazarın en büyük alameti farikası yabani mantar çeşitliliği. Hele bir de sonbaharda uğrarsanız...
......
...
Köylü, peynirden yoğurda çeşit çeşit süt ürünü satıyor..
Bahar mevsimi ise beraberinde türlü türlü otları getiriyor...Yabani kuşkonmazdan, madımağa...
.....

Diğer bir favorim köy ekmekleri...
Tanesi 5 tl den tüm hafta ihtiyacımı karşılıyor. Tost makinasında ısıtıp kahvaltıda tereyağıyla yemek için ideal


Pazardan çıkıyoruz. Geldiğimiz caddeden geri dönüyoruz. Sebze pazarına sapmadan Bilgi Üniversitesinin önünden devam ediyoruz.

Solunuzda benzin istasyonu göreceksiniz. Hemen yanında Kozmaoğlu Kasabı'nı göreceksiniz. Lazari ve Kozma kardeşler 77'den beri aynı yerde domuz kasaplığı yapıyor. İstanbul'da tekler. Salamdan sosise toplam 12 çeşit ürün var.

Hiç bir yere sapmazsanız kalabalık sizi bit pazarına götürecek..

Burası Avrupa'daki kardeşlerinin aksine gerçek anlamda bir bit pazarı. Soylulaşma rüzgarları henüz buraya uğramamış.

Satıcıların da alıcıların da çoğu Afrikalılar, Kürtler ve Çingeneler...

Pazarın hemen yanıbaşındaki Panayia Avengelistria kilisesi ve yoğun Afrikalı popülasyonu sizde bir an Lizbon'daki Feria da Ladra'daymışsınız (Hırsız  pazarı) hissi uyandırabilir. 

Pazarın yoksulluğu insanın içini acıtıyor. 3-5 tlye kıyafet almaya çalışan bir Afrikalı iri cüssesine uyan bir tane bulmak için yerdeki giysileri tek tek kurcalıyor. Gözüne kestirdiği birini deniyor. ama nafiye kolları dirseğini anca geçiyor..

Burası antika avcıları için büyük bir hayal kırıklığı olacaktır çünkü pazardaki eşyaların çoğu çöpe atılmaktan son anda kurtulanlar veya çöpten çıkanlar..

Fakat Avrupa'da çoktan kaybolmuş hırsız pazarı atmosferini tatmak isteyen turistler için oldukça cazip bir ortam..

Pazardan çıkıp ana caddeden devam edin. Apik işkembecisinden sonra karşıdaki Elmadağ caddesine girin. Sağlı sollu tornacıların arasında gördüklerinize inanamıyacaksınız. Sivuple adındaki kafe restoran, Şişhane, Galata  hatta Karaköy'ü tüketen hipstırların derdine derman olma peşinde(edep ya hu!). Sivuple burada Karabatak'ın Karaköy'de yaptığının aynısı yapacak. Tez zamanda Dolapdere mutenalaşacak orası kesin..

Not: Dönüş yolunu Yedi Kuyular caddesinden yaparsanız dehşete tanıklık edebilirsiniz. Dolapdere bölgesi yoğun bir  plazalaşma tehdidiyle karşı karşıya(Bu tehditı Habertürk binası ile başlatmıştı). Yöredeki tarihi binalar yıkılıp, ardından ölümcül derinlikte temeller kazıldıktan sonra yüksek binalar inşa ediliyor. Bir mahalle gözümüzün önünde yok oluyor.Şimdiden geçmiş olmuş! Galiba Kasımpaşalı  Misbah'a  gençliğinde Dolapdere bitirimleri çok acı çektirdi ki intikamını sağlam almış.

9 yorum :

 1. Bu yazıyı çok sevdim.Sayenizde İstanbul'u daha bir tanıyoruz :)

  YanıtlaSil
 2. sadece pazar günü mü hepsi? mükemmel gözüküyorr dolaşmak istiyorum da :)

  YanıtlaSil
 3. Selam yazınızı beğendim, teşekkürler.Oğlum Cihangir'de oturuyor. Market fiyatları çok pahalı, pazarda uzak. Geniş zamanda geldiğimde yakın pazarları ziyaret edeceğim. O çevrede ev arkadaşı perşembe günleri kurulan pazardan bahsetmişti.

  YanıtlaSil
 4. Persembe gunu Sütlüce bir pazar var.

  YanıtlaSil
 5. Muhteşem yazı olmuş! aynı anda acıktım, özendim, duygulandım :)

  YanıtlaSil