9 Haziran 2014 Pazartesi

Granada Gezi Rehberi - Çingene Mahallesi Sacromonte

önde Sacromonte, arka tarafta Albayzin mahalleleri
Üç bölüm süren Albayzin serisinin ardından şimdiki adresimiz, hemen yanı başında bulunan ve yine enfes Elhamra sarayı ve Sierra Nevada dağları manzaraları sunan Sacromonte mahallesi. Burası flamenko müziğinin doğduğu yerlerden biri olarak kabul edilir. Granada'nın çingene nüfusunun önemli bir kısmı burada yaşadığından, flamenko mekanları da genelde bu mahallede bulunur.Sacromonte'nin girişi ve Chorrohumo heykeli
Sacromonte'nin girişinde eskinin meşhur çeribaşı, yani çingeneler kralı Chorrohumo'nun heykeli yer alır. Chorrohumo, 19.yy'da Elhamra atıl haldeyken orada bir süre ikamet etmiş, sonra ufaktan turistler gelmeye başlayınca da etrafı gezdirmiş, yolunu öyle bulmuş.

bir carmenin kapısı


Sacromonte semti Albayzin'e komşu olmakla birlikte, ev tipleri burada farklılık gösterir. Albayzin'deki gibi geniş bahçeli, iç avlulu evler yerine, Kapadokya misali, kayalar oyularak yapılmış mağara evler göze çarpar. Son yıllarda Sacromonte mahallesinin turistikleşmesi, çingene nüfusun bir kısmının buradan taşınıp şehrin dış kısmında yer alan ispanyol tokilerine taşınmasına ve onların yerine çoğunlukla maddi durumu uygunken sefil bir hayatı tercih etmiş, kendi karnını doyuramayıp bir de yanı başından köpeklerini ayırmayan hipilerin yerleşmesine sebep olmuş. Ama buna rağmen hala, pornocu kılıklı, uzun lüle saçlı çingene flamenko gitaristlerini ya da şarkıcılarını sokalarda görebilir ya da seslerini işitebilirsiniz.

Sacromonte'de çingenelerin terk edip, hipilerin yerleştiği bir mağara
Sacromonte sokakları
sokaklarda bol çeşme bulunur
Sacromonte yolu (Camino de Sacromonte) boyunca ismine zambra da denilen, bir çok flamenko mekanı ya da mağarası vardır. Hemen hemen hepsi turist grupları içindir. Müziğin, dansın kalitesine laf edecek değilim, ama yaşlı ingiliz, alman turist ortamına girip, her türlü flamenko ve çingenelerle ilgili alenen kitschleşmiş şeyleri görmeye de pek hevesli olmadığımdan, mekanların içini burada anlatamayacağım. Bu flamenko mekanlarıyla ilgili yeterli bilgi internetten bulunabilir.

bir flamenko mekanı
Abadia de Sacromonte
Sacromonte ismini şu anda manastır (Abadia de Sacromonte)  bulunan tepelikten almaktadır. Esasında Valparaiso vadisi denilen yere neden Sacromonte yani Kutsal Dağ isminin verilmesinin hikayesi ise oldukça ilginç. Hikayeye göre 1500'lü yılların sonunda, manastırın olduğu yerde Granada'nın baş azizi kabul edilen San Cecilio ve onun takipçilerinin kemikleri bulunur. O yüzden de buraya manastır kurulur ve burası dini bir merkez olur.
Sacromonte mahallesi, yukarıda Abadia de Sacromonte
Yalnız olay bununla bitmiyor, azizlerin kemiklerinin yanında latince-arapça karışımı bir dille yazılmış kitaplar da bulunuyor. Baş azizin kemiklerinin yanı başında latince arapça karışımı gizemli bir dille yazılmış kitapların sırrı ne? Kitaplar Vatikan'a yollanıyor, Vatikan kararı veriyor: kemikler gerçek, kitaplar sahte. Esasında Granadalı müslümanlar, bakıyorlar katoliklerin gazabı dinmeyecek, asmaya kesmeye devam edecekler, bu latince-arapça yazılmış kitaplar vasıtasıyla, arapçanın ispanyanın eski dili olduğunu ve arapların da aslında hristiyan olduğunu demeye getiriyorlar. Tabi papalık bunu reddediyor. Ama kemikler gerçek diyor. O da şundan, o zamanda aziz kemiği, kiliseler arası piyasada zor bulunan, azizine göre fiyat biçilen bir şey. Neden mi? Bir kilisede ne kadar meşhur ya da çok aziz kemiği ıvırı zıvırı varsa, o kiliseye bağışlar daha çok oluyor da ondan. Aziz kemiği lobisi bastırıyor, kemikler gerçektir kararı çıkıyor ve gariban halktan kiliseye bağışlar şıkır şıkır geliyor.

Sacromonte'den Elhamra ve Albayzin manzarası

Bunların dışında Sacromonte'de görülebilecek iki adet müze vardır. Museo de Mujer Gitana  (Çingene Kadın Müzesi) ve Museo Cuevas de Sacromonte (Sacromonte Mağaraları Müzesi). Her iki müze de çingenelerin yaşayışları, adetleri ve eşyaları vs. hakkında etnolojik açıdan bir fikir verir. La Chumbera da denilen bu müzede eğer denk gelirseniz, flamenko gösterisini kaçırmayın derim.

Bir sonraki bölümde de yahudi mahallesi Realejo'ya şöyle bir bakıp, Granada'nın tarihi mahallelerini bitirmiş olacağız. 

3 yorum :

  1. Anlatımınız olağanüstü. Hepsi birbirinin kopyası olan gezi yazılarından sonra, çölde vaha gibi geldiniz bana. Verdiğiniz bilgiler, bedeni değil ruhu da gezdirmenin ve şehrin ruhuyla tanışmasını sağlamanın imkanını sunuyor. Tebrikler.

    YanıtlaSil
  2. her yolculuk dönüşünde bir şeyleri tam göremedim düşüncesi hep içimdedir.haziran ayında yaptığım ispanya -portekiz gezisinden sonra blogları okuyarak bu eksikliği gidermek istedim.Doğru blogdayım.Yavanlıktan uzak ,samimi ve bilgilendirici.kutlarım

    YanıtlaSil