4 Haziran 2014 Çarşamba

GurbetKuşu Sunar: Berlin Kreuzberg Gezisi II

Geçen yazıda (burada) Kreuzberg merkezin ana caddesi Adalbertstr. civarını az çok tanıtmıştım. Bu sefer de dükkanların en bol olduğu, en popüler caddesi Oranienstr. civarını yine kısa notlarla anlatayım.


Oranienstr.'nin Adalbertstr. ile kesiştiği kavşak. Sağdaki pizza-pasta-salata mekanı da, yurtdışının ucuza arandığı dükkan ve napolili pizzacının yerine yeni yapılan tarz mekanlardan.Bu da aynı yerin 1 Mayıs'taki haliKreuzberg Gezi'yi es geçmedi.Kreuzberg'in hamburgercisi. Ama ne dükkanı olursa olsun, ister fotokopici, ister bildiğin büfe, illa bi tarz alterlik olacak.
Binadaki miş'li geçmiş zamanlara dikkat. Zemin katta ise Cafe Bateau Ivre. Buranın adını yıllar boyunca doğru düzgün söyleyemeyip, köşedeki ortamlı cafe diye bildim. Meşhur bohem aktör Birol Ünel önceden buralarda olurmuş, ama ilgiden bunaldı kaçtı sanırım. İşin ilginci, tavla da var.Yok yok, öyle sandığınız gibi değil. Kenevir mamülleri satıyor. Hint keneviri değil.İsmini bu bölgenin posta kodundan alır, yani Süd-ost 36, (güneydoğu 36). Bazı zamanlar alter etkinlikler, konserler yapılır, bazı zamanlar ise bildiğin diskoya döner. Yüksek tavanlı olduğundan içerisi gümbür gümbür inler. Her ayın son cumartesi 'Gayhane' isimli gay partisi yapılır.Molotow Cocktail barın ve Roses isimli gay barın arasındaki Ertuğrul Gazi Camii. İbadethanenin yanına yok alkollü, yok karılı kızlı geyli mekan olmaz deyin, hadi bakalım. Bal gibi de oluyor. Eğer burada millet camiyi basıp alkol içmiyorsa, grup sekse girmiyorsa, benim tahminim böyle bir olay Bezm-i Alem camiinde de olmamıştır.


Bu cadde şu anda en trendy, hip mekanlarla dolu olsa da, diren Foto Selçuk diyoruz.Umut Sarıkaya'dan alıntılayarak söyleyeyim. Punk ölmedi, yüreğimizde yaşıyor. Uygarlık savaşında bayrağı o taşıyor. Entegrasyon ve şekil şemal bakımından kendime bir çekidüzen vereyim diyorsanız, buyrun dostlar Core Tex'e.Smyrna Kuruyemiş. Cadde üzerindeki bu kuruyemişçi, Türkiye'de pek rastlanmayan bir konsepte sahiptir. İçeriden kuruyemişini, çerezini alırsın, sonra dışarı masalara oturursun, saatlerce geleni geçeni izleyip, çekirdek çitlersin. Yalnızca Türkler değil, körle yatıp şaşı kalkan Almanlar ve çekirdeğin ne olduğunu bilen diğer milletlerden keyif erbapları da yerini alır. Aşağıda da buranın hemen önünde rast geldiğim çingene çocukların videosu.

Hipsterın kabesi Lucia Bar. Sanırsam sahipleri kafası çalışan ve geleceği görebilmiş genç türkler. Modayı yakalayabilmişler ve şıkır şıkır iş yapıyorlar. Ne diyelim, allah bereketini artırsın. Pencereden ise 'Ne çektin be Tayyip' sarkmış.Oranienplatz'da yer alan mülteci kampı. Uzunca bir süredir mülteciler burada kalıyorlar. Hakkında yapılmış bilgilendirici haber için buraya tıklayabilirsiniz.


Meğer kısa kısa da olsa anlatacak ne çok şey varmış, bu Kreuzberg serisi biraz daha sürer gibi.

1 yorum :

  1. Berlin'e geçen yıl gittik.Çok beğendik.Ama ne yazık ki Kreuzberg'i gezmek için zamanımız kalmamıştı.Hiç değilse burada görmüş oldum.Teşekküler :)

    YanıtlaSil