16 Haziran 2014 Pazartesi

Gurbetkuşu sunar: Midilli Adası Alternatif Tatil Turları

Eğer siz de:

·     Tatilinizi Kuzey Ege’nin muhteşem güzellikteki, sakin ve huzur dolu Midilli adasında geçirmek istiyorsanız
·     Otobüslere tıkıştırılıp oradan oraya götürüldüğünüz bir paket tur değil, keyfinize ve isteklerinize göre düzenleyebileceğiniz bir programı tercih ediyorsanız
·     Sadece bronzlaşmak ve tabak kırmalı gece hayatı eğlencelerinden oluşan bir tatil anlayışı yerine, Midilli adasının doğasını, denizini, kültürünü ve lezzetlerini tanımaya önem veriyorsanız
·     Zaten süresi kısıtlı tatilinizde türlü türlü sorunlarla uğraşmak yerine, kafanızı dinlemek, derdinizi tasanızı unutmak ve hatta yeni şeyler öğrenmek istiyorsanız

benimle cemetink@gmail.com adresinden iletişime geçip, günlük ya da haftalık  'Lezzet ve Keyif Turları' ya da 'Sportif ve Maceraperest Turlar' hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Katılabileceğiniz etkinliklerden bazıları:

Lezzet ve Keyif Turları:

Uzo turu: Ağzının tadını bilenler için uzonun anavatanı, ilk kez yapıldığı Midilli adasındaki farklı uzo imalathanelerini gezip, yapım süreci hakkında bilgi alıp, uzo tadımına katılabilirsiniz.


Yerel Lezzetler - Meze: Uzosu meşhur olduğundan ve uzo da tek başına gitmediğinden, Midilli mutfağı çok geniş bir meze kültürüne sahiptir. Denizden yeni çıkmış balığa, tarladan taze sökülmüş yeşilliklere, sebzelere; dalından koparılmış meyvelere ve bunlardan oluşan bir masaya kim hayır diyebilir? İşin güzel yanı, sadece yemek değil, nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz özel meze yapım kursları da düzenlenmektedir.

Eko-çiftlik ZiyaretiNektarios ve ailesi küçük bir balıkçı köyündeki  eko çiftliklerinde sizleri misafir etmeye ya da kalmaya  bekliyorlar. Bahçelerindeki malzemelerle hazırladıkları yemeklerin yanı sıra, sabun yapımından, arıcılığa ve bahçe bakımına farklı konularda atölyelere katılabilirsiniz.Kaplıcalar: Midilli adası kaplıcalar bakımından zengindir. Adanın beş farklı bölgesinde şifalı kaplıcalar bulunur. Kaplıca keyfi, yenilenmeye ya da tamamiyle rahatlamaya ihtiyacı olan vücudunuza çok iyi gelecektir.

Şarap yapımı: Üzümler artık şarap olmaya hazır hale geldiğinde, 29 Ağustos - 5 Eylül arasında Yannis ve Willem sizlere şarap yapımını gösterecek ve dilerseniz kendi şarabınızı yapma imkanı tanıyacak.  

Mozaik Sanatı Atölyesi: 3-10 Ekim tarihleri arasında yapılacak mozaik sanatı atölyesine mozaiğe ilgi duyan herkes katılabilir. Mozaik ustası Tunde, sizlere mozaik sanatının inceliklerini uygulamalı olarak anlatacak.

Sportif ve Maceraperest Turlar:

Yelkenli Tekne Turları: İster deneyimli bir denizci olun, ister ilk kez yelkenliyle seyehat ediyor olun, Midilli ve civarında yapacağınız yelkenli turu bambaşka bir deneyim olacaktır. Midilli’ye ve diğer Ege Adaları’na yelken açmak istiyorsanız deneyimli ekibimiz ve teknelerimiz size unutamayacağınız bir tatil fırsatı sunuyor. Midilli’nin bakir koylarına ve etrafındaki adalara günlük geziler de düzenlenmektedir. Yatlar hakkındaki detaylı bilgi için yukarıda verdiğim email adresinden bana ulaşabilirsiniz. Midilli'deki yelkenli turlar hakkında Milliyet gazetesinde çıkan bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz. 


Balıkçılık: Yelkenliyle yola çıkıp ağ ya da olta atmamak olmaz. Balığı sadece yemenin değil, tutmanın da keyifli olduğunu bilenler için, ister ekibimizle, ister yerel balıkçılarla birlikte özel bir tura katılabilirsiniz.

Scuba Dalış: Su altındaki dünyayı keşfe var mısınız? Scuba dalış merkezindeki uzman eğitmenlerle birlikte ister deneyimsiz ister ustası olun, haydi denizin güzelliklerinin tadını çıkarmaya.


Deniz Kanosu: Midilli adasının kristal gibi berrak sularında, büyük teknelerin giremeyeceği saklı koyaklara girmek, adacıkları keşfetmek için isteğinize göre ayarlayabileceğiniz deniz kanosu turları mevcuttur.  


Doğa Yürüyüşü ya da Eşek Turu: Midilli’nin dağları, tepeleri, dereleri, koyları, antik patikaları ve manzaraları sizleri bekliyor, ister yürüyerek, ister eşek sırtında. Artık karşınıza koyun keçi mi çıkar, kaplumbağa mı, kertenkele mi yoksa bir şahine mi rastlarsınız, orası da sürpriz olsun.
Dağ Bisikleti: Form durumunuza göre kolay, orta ya da zor turlardan birini seçip zeytinliklerin ve çam ormanlarının arasında Ege Denizi ve koyları manzarası eşliğinde dağ bisikleti turu yapabilirsiniz.4x4 Jip Safari: Midillinin dağlarında farklı rotalar yapabilirsiniz. Volkanik batı turu, zeytinlik ve çam ormalarıyla dolu yeşil güney turu ya da Yera körfezini içine alan bir güney-doğu turundan birini seçip Midilli adasını farklı açılardan görme şansına sahip olabilirsiniz.

Kuş Gözlem: Midilli adası kuş gözlem açısından zengin olanaklar sunar. 56 adet doğal ve 7 adet yapay sulak alanıyla, Ege Denizi’ndeki en özel kuş gözlem yeridir. Sadece Kalloni Körfezi civarında 120 adet tür kayıt altına alınmıştır. Kuş gözlemcileri için eşsiz bir yerdir.   
Jeoturizm: Sigri bilgesinde bulunan taşlaşmış ormanın yaklaşık 20 milyon yıllık bir geçmişi vardır. Taşlaşmış orman jeolojij, paleontolojik ve çevresel önemi yüzünden koruma altına alınmıştır. Midilli florasını ve fosil alanlarını görebileceğiniz bu gezi Midilli Müzesi yetkilileri ile ortaklaşa düzenlenmektedir.

4 yorum :

 1. Ben sadece Midilli Adası turu bir deneyime sahip olduğunu söylemek istiyorum. Bu tatil ziyaret ve zevk için böyle güzel bir mekandır. Bazı sıradışı yerlerin anlamlı resimlerini toplayarak büyük bir iş yapmış. Büyük yazı!

  YanıtlaSil
 2. Serumla Uzo verilen resim bir lokanta da mı çekildi ,Midili' de mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet, resim ermou caddesinin sonundaki ermis restoranda bulunuyor.

   Sil