12 Ağustos 2014 Salı

Emir Kipleri

Oku: Lezzetin Fetihleri. Venedik, Lizbon ve Amsterdam… Michael Krondl, belirli dönemlerde dünya baharat ticaretini elinde tutmuş olan bu üç kent üzerinden okuru lezzetli, eğlenceli ve meraklı bir yolculuğa çıkarıyor. Ortaçağ Avrupası’nda kuş sütünün eksik olmadığı abartılı ziyafetlerden Malabar sahillerinde cenneti arayışa, Büyük Veba Salgını’ndan Haçlı Seferleri’ne, Ümit Burnu’nun keşfinden Endonezya adalarının sömürgeleştirilmesine pek çok konuya değinen; sözü geçen kentlerin bugünkü yemek kültürü birikimine ve küreselleşen baharat ticaretinin günümüzdeki küçük sırlarına uzanan, lezzetli tarifler ve baharat rayihalarıyla dolu bir tarih anlatısı sunuyor. Yazar, akademik bir dilden ziyade eğlenceli bir üslupla bu üç büyük kentin yükselişini ve çöküşünü bizlere aktarıyor. Venedik, Lizbon ve Amsterdam’ın bugünkü yemek kültürü birikimi; tarihsel geçmişleriyle ilişkilendirilerek lezzetli tariflerle okuyucuyla buluşuyor.Oku: Get Jiro. Hikaye bilim kurgunun başkenti Los Angeles'ta geçiyor.  Gelecekte Los  Angeles, iki acımasız şefin diktatörlüğü altında yönetiliyor. Bir tarafta Fransız ekolünden gelme şımarık ve  küstah Bob, diğer tarafta ise sürdürebilir yemek palavralarıyla 60 mil ötesinden hiç bir malzeme getirmeden aşçılık kariyerini sürdüren "hipster foodie" karikatürü bayan Rose. Kahramanımız ise şehrin banliyölerinde şahane suşileriyle efsaneleşen Jiro adında bir usta. Aman dikkat! Jiro usta, suşinizin pirinçli tarafını soya sosuna batırırsanız veya haddinden fazla wasabi kullanırsanız anında kellenizi uçuracak kadar agresif. Jiro, yükselen popülaritesi sonucu bu iki rakip şefin dikkatini çekiyor ve taraf seçmeye zorlanıyor. Olaylar bol kan ve sakatat eşliğinde hızla gelişiyor.  Çizgi romanın espirili metninin arkasındaki yazar ise  herkesin yakından tanıdığı gezgin şef Anthony Bourdain. 


İzle: Luke Nguyen's Vietnam. Her bölümde tüfekle ava çıkıp, İtalyan Büyük Tıkınma filmindeki ziyafetleri andıran gösterişli sofralarda eline geçen tüm etleri arsızca kemiren; bağırsak, kıç, yağ, uykuluk demeden toplumu ete teşvik eden, programında canlı canlı yavru domuzcukları kesip afiyetle yiyen Bourdain'den biraz olsun uzaklaşmak istiyorsunuz ve kayda değer gezi-yemek programı bulamıyor musunuz? Luke Nyugen'in Vietnam serisi de sizin derdinize derman olmayacaktır.
Programın, 80'lerden fırlamış gibi duran üç notadan oluşan basit ve kalitesiz synthesizer melodileri, düşük espiri düzeyi ve en önemlisi Avusturalya'da doğmuş bir Vietnamlı olarak Nyugen'in zor anlaşılır İngilizcesi seriyi izlememizi bir hayli zorlaştırıyor. Fakat ana tema Vietnam mutfağı olunca, pastoral coğrafyası, şatafatlı çorbaları ve Hindistan'ı bile kıskandıracak sokak yemeği (Vietnam sokak yemeği ile ilgili kitap önerimize buradan ulaşabilirsiniz) çeşitliliği ile insanı bir anda transa geçirebiliyor. Bölümler kısa. Her biri 25 dakikadan oluşuyor. Denemekte fayda var.

Not: Sokak yemeği demişken daha önce emir kiplerinde bahsettiğimiz şahane  yeme içme dergisi Lucky Peach'in 10. sayısı street food temasına ayrılmış. Bu bomba sayı kaçmaz.Not 2: İstanbul'da bulamadığımız için Amazon'dan sipariş ettiğimiz Lucky Peach'in son sayısına(Yaz 2014- Seashore temalı bol balıklı, karidesli sayı) İstiklal üzerinden Garanti Salt'ın dördüncü katına taşınan Robinson Crusoe'da rastladım. Bu arada bir kitapçıya asansöre binerek gitmek fena halde can sıkıcı. Yeni Robinson, caddedeki canlı atmosferini bir hayli aratıyor. Biraz snobluktan taviz verip İstiklal'in arka sokaklarında da dükkan bulabilirlerdi. Olmamış.

Son sayı

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder