23 Ekim 2014 Perşembe

Amsterdam Lezzet turu 5: En İyiler İkinci KısımEn iyi patates

Listemizin başında Vleminckx Sausmeesters yer alıyor. Burası Flaman usulü patates kızartması satıyor (Vlaamse frites diyorlar). Yapılış bakımından Flaman usulünün standart kızartmadan bir farkı yok ama patateslerin taze oluşu, yağın kalitesi ve en önemlisi pişirmedeki üst düzey ustalıktan dolayı farkını ilk ısırıkta belli ediyor. Ürünler  üç farklı boyda  (“klein, middel and groot”) ve yirmi küsür farklı sosla satılıyor. Ben en çok acı sosa küp doğranmış sosun ilave edildiği kombinasyona bayıldım. Fena halde gevrek ve lezzetli bu atıştırmalık kesinlikle yediğim en iyi patates kızartması. Önünde oluşan uzun kuyruklarda yılmadan bekleyiniz. Ne demişler. “Sabrın sonu selamet”

Şehrin en merkezi yolu olan Damrak caddesinin istasyona yakın kısımları inanılmaz turisitik olduğundan, yoldaki hiçbir restorana girmeye yeltenmedim. Fakat Mannekin Pis’in  önündeki cigantik kalabalığı görünce buraya kayıtsız kalamadım. Mannekin Pis, şehrin diğer patatesçilerine göre çok daha fazla sos çeşitliliğine sahip. Kombinasyon yaparken kafanız allak bullak olabilir. Ben bu yüzden sadece peynirli sosla şansımı denedim. Sos vasat olsa da patatesler gayet gevrek. Eğer birinci sıramızdaki  patatesçide yememişseniz burası size lezzetli görünecektir. Mekanın en büyük avantajı ise 24 saat açık olması.


En şahane peynirci


De Kaaskamer: Aman dikkat! Mısır Çarşısı'ndaki lokumcular gibi Amsterdam merkezi de turistik peynirciden geçilmiyor. Çoğu peynirci işi ticarete döküp 5 al 3 öde gibi kampanyalarla turistleri tuzağa düşürmeye çalışıyor. Fakat daha önce en az bir yıl dinlenmiş standart bir Hollanda peyniri denemişseniz merkezde satılan çoğu peynirin taze kaşardan hallice tadından tatmin olmayacaksınız.  Ama ben yine de içeri dalıp tadabildiğiniz kadar peynir tadın derim.


En azından  De Kaaskamer'deki peynirleri denediğinizde farkı görmenizi sağlayacaktır. Mekanın sahibi oldukça bilgilendirici ve yardımsever. Öncelikle ne tip peynirden hoşlandığınızı belirtin ve sizi yönlendirmesine izin verin. Kesinlikle tatmin olarak ayrılacaksınız. Ben, aldığım üç peynire de bayıldım. Bu arada internet sitesinden Türkiye'ye de sipariş verebiliyorsunuz.En iyi Butik biracılar

Brouwerij’t Ij:Şehrin en meşhur butik biracısı. Hemen yanı başındaki yel değirmeni ve geniş bahçesiyle dikkat çekiyor. Merkezin biraz dışında olduğundan bisikletle gitmek için ideal. Burası plzen (pilsen), Ijwit(beyaz bira), I.P.A gibi sekiz çeşit bira satıyor. İsterseniz küçük bardaklara koyulan 5 çeşit biranın olduğu tadım menüsünü de deneyebilirsiniz (8 euro). Yemek için sosis ve peynir tabağı söyleyebilirsiniz.


Bierfabriek: Dam meydanının yanıbaşında. Spesiyalleri bira soslu ızgara tavuğu ve içkinin yanına getirdikleri sınırsız yer fıstıkları. Fıstıkların kabuğunu utanıp sıkılmadan yere atıp keyifle biranızı yudumlayabilirsiniz.De Prael: Şehrin en eski kilisesi ve kırmızı ışıklı odaların  arasına sıkışıp kalmış bu küçük bira evini dikkatsiz gözler kaçırabilir. Biralarına Hollanda halk müziği şarkıcılarının ismini vermişler(Heintje, Willike, Andre, Johnny gibi..) İçeride şahane bir bira kitapları arşivini kurcalayıp, lezzetli içkilerini yudumlayabilirsiniz. Ben denemedim ama haftanın belli günleri bira turları da yapıyorlar. Logosunu ve basit tasarımlı bardaklarını pek sevdim.Birinci kısıma buradan ulaşabilirsiniz

1 yorum :

  1. Şu zatte olan güzel de, bir kaç biradan sonra bunu istemesi çok zor oldu be abi, adı çok dolambaçlı güzelim biranın.

    YanıtlaSil