2 Ekim 2014 Perşembe

Granada Gezi Rehberi: Elhamra Sarayı IV - Generalife ve Partal Bahçeleri

Elhamra Sarayı dizimize Generalife ve Partal bahçeleriyle devam ediyoruz. Baştan uyarayım bahçelerin ismi ingilizce 'General Life' filan değil, arapça 'cennet-ül arif' yani mimarın bahçesi kelimelerinden geliyor.14.yy başında, III. Muhammed döneminde yapılan Generalife bahçeleri, dikdörtgen şeklinde uzun bir havuzun olduğu avlu ve Sultan Bahçesi'ni de barındırır. Elhamranın uç bölgesinde yer aldığından, harika şehir manzarası vardır ve yazlık saray, avlanma, kafa dinleme ya da kaçamak yapma amaçlı inşa edilmiştir. Ancak inşa edildiğinden bu yana çok değişikliğe uğramış, o yüzden ilk hali nasıldı pek fikir sahibi değiliz.Generalife'deki yapılar Nazari saraylarındaki kadar ihtişamlı değildir, duvarlar binbir türlü kabartmalarla dekorasyonla kaplı değildir, ancak bahçeleri, çeşmeleri ve ona eşlik eden çiçek kokuları, su ve kuş sesleriyle insana huzur veren bir yerdir. Mutlu Vali gelse görse çok sevinir.


Patio de la Acequia (Su Kanalı Avlusu)
Gelelim işin dedikodu kısmına. Rivayete göre, daha evvel bahsettiğim Abencerrajes ailesinden 16 kişinin ölümüne sebep olan o aldatma olayı burada yaşanmış. Esas yerleşim alanından biraz uzakta olduğundan mantıklı bir tercih olduğu söylenebilir. Ama Elhamra'da duvarların da kulağı olduğunu unutmuş olacaklar ki, olay kralın kulağına gidince, kral da bu ihaneti affetmemiş, vermiş kılıcı.

Jardin de la Sultana (Sultanın Bahçesi)
Escalera del Agua (Su Merdiveni) Müslüman döneminden bu yana değişmeden kalmıştır. Sultanın Bahçesi' nden yukarı doğru çıkan merdivenlere bu isim verilir. Merdivenlerin her iki kenarına ufak kanallar yapılmış. Merdiven çıkarken ya da inerken dahi bir taraftan su şırıltılarını dinleyebilirsiniz. Ama eğer bu kadar su şırıltısı huzur değil de huzursuzluk vermeye başlarsa, lazım olursa diye söylüyorum, en yakın tuvalet gişelerde bulunur.

Escalera del Agua (Su Merdivenleri)

Aşağı Bahçeler kısmında ise sanat etkinlikleri için ayrılmış  bir açıkhava sahnesi bulunur. Müzik ve Dans Festivali konserleri burada yapılır, aynı zamanda açık hava tiyatrosu olarak da kullanılır. Denk gelirseniz, parası neyse verin, kaçırmayın derim. Zaten Türkiye'deki gibi, mekan güzel diye, sadece zenginler gidebilsin diye fahiş fiyatlara bilet satılmıyor.


Aşağı bahçelerdeki konser alanı

Madem bahçelerden girdik, çok kısa Partal bahçelerinden de bahsedeyim, az laf çok görselle bu işin içinden çıkayım.

Partal Bahçeleri, Portico Sarayı ve Torre de las Damas üçü bir arada


Partal Bahçeleri kısmı Elhamra Sarayı'nın eski yerleşimlerinden biridir. Portico Sarayı'nı ve Torre de las Damas kulesini barındırır. Havuzları, bahçeleri ve Albayzin ve Sacromonte manzaraları vardır. Saray, 1891'e dek fırıncı Sanchez isimli birine aitmiş ve o da burayı fırın olarak kullanmış. Sonra devlet böyle rezalet mi olur diyerek, saraya el koymuş. 


Torre de las Damas'tan
Partal Bahçeleri
Portico Sarayı


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder