18 Ocak 2015 Pazar

Emir Kipleri

Ye: Marmelat Cafe. Eşim dışarıda kahvaltı yapmaktan nefret eder. Haksız da sayılmaz. İncecik dilinmlenmiş en adisinden kaşar peyniri, hazır meyve reçelleri, küçücük tabakta sunulan sahanda yumurta. Tabağı gösterişli kılmak için yarım salkım üzüm ve iki çilek ilavesi. Pahalı ve bir hayli vasat çay. Kalite biraz artarsa bu sefer kalabalık, gürültü, sırada bekleme, yoğunluk nedeniyle geciken servis problemleriyle karşılaşırsınız. Bu yüzden ne  kadar araştırırsanız araştırın, hiçbir kahvaltı evde sakince hazırlananın yerini tutmaz. Evde çay sınırsızdır, peynir ise karın doyurur. Gürültü, patırtı yerine sakince gazetenizi okuyup saatlerce masanızdan kalkmadan demlenebilirsiniz.

Sürk peniri ve tuzlu yoğurt

Fakat dostum Umut'un tavsiyesiyle bu ön yargım bir nebze olsun kırıldı. Mekanın adı Marmelat Cafe. Galata Camekan Sokakta yeni açılmış küçük bir işletme. Mavi beyaz renklerin hakim olduğu iç tasarımı gayet ferahlatıcı. Giriş kapısının hemen yanına koyulmuş buzdolabı ve içindeki iştah açıcı ürünler insanı hemen mekana çekiyor. 

Küçükler Karamavuşlar, büyükler ise Kasap Osman sucuğu

Siparişleri vermeden masamıza kızarmış ekmek ve atıştırmalıklar geliyor. Antakya sürk peyniri ve tuzlu yoğurt. Çayla pek güzel gidiyor. Günün yıldızı ise sucuklu yumurta. Marmelat Cafe'de iki tip sucuk var. Biri Kayseri merkezde bile bulamadığım Hacılar'ın meşhur Karamavuşlar sucuğu. Diğeri ise Akçay'dan  gelen kasap sucuğu. Kasap Osman'ınki  Ege tipi az baharatlı bir ürün. Eti belli ki kaliteli. Midenizi rahatsız etmiyor. 

Kastamonu pastırması

Yıllardır denemek istediğim Karamavuşlar ise şu ana kadar yediğim hiçbir sucuğa benzemiyor. Ekşi ve baharatlı bir aroması var. Derinden küf tadı geliyor. Kesinlikle inanılmaz lezzetli. Kayseri'deki her şey gibi bu da meşhur olunca bozulacağı için kıymetini bilerek yiyorum. Usta, yumurtayı tam istediğim şekilde az pişirmiş. Kusursuz. Akabinde Kastamonu pastırması ve Çakallı menemeni yiyoruz. Kastamonu pastırmasını İstanbul'da bulabilmek bile mucize. Kızarmış ekmeğin üstüne koyup çayla hüpletiyoruz.

Çakallı Menemeni içindeki peynir sayesinde macunsu bir kıvama sahip

Eşimle yıllar önce Çakallı'da (Samsun) menemen yemiştik. Menemenin yapılışında çok bir farklılık olmasa da, domates, biber ve tereyağının kalitesinden olsa gerek kendimizden geçmiştik. Menemenimiz masaya geliyor. Çakallı'dakine çok benzemese de İstanbul'da yediğim en iyi menemen kesinlikle bu. Halbuki kış mevsiminde olduğumuzdan iyi domates ve biber bulabilmek mümkün değil.

Pişi

Mekanda gelen peynir tabağı diğer kahvaltıcıların aksine ince dilim kaşarla sınırlı değil. Ayvalık sepet, çeçil, isli peynir, İzmir tulum gibi bir çok çeşit bulabilmek mümkün. Peynirin kahvaltıdaki en büyük dostu pişiyi de menüye koymayı ihmal etmemişler.Tıkla: Guzelonlu.com. Yeterince araştırmayı beceremediğimden olsa gerek yurt içinde adam gibi okunacak blog bulamıyorum. Üstelik RSS gibi aparatları da kullanamadığımdan, denk geldiğim güzel blogları ya avucuma yazıyorum ya da cep telefonumun en derin noktalarına kaydediyorum. Sonuçta ismini hatırlayamadığım onlarca güzel blog kuzu gibi gibi yatarken ,ben mesai saatinin en sıkıcı anlarında Radikal gazetesini beşyüzüncü kez tıklamak zorunda kalıyorum. Güzel Onlu isimli blog da avucuma karaladığım enfes bloglardan. Fakat bu sefer şansım yaver giderek avucumdan, deftere, defterimden ise twitter hesabına zıplayarak stratejik derinlik örneği sergiliyorum.

Sonja Knips-Gustav Klimt

Blog sahibi Bahar Malik, sanat (çoğunlukla da resim sanatı) ile ilgili kişisel düşüncelerini kaleme alıyor bloğunda. Genellikle belli bir tema üzerinde yoğunlaşıp, o temadaki benzer resimleri analiz ediyor. Böylelikle sanat tarihinin farklı dönemlerinde güzel bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Mesela yazarımız, "pembe tonunun yoğun kullanılduğı" resimlerden bahsederken, Rothko'dan, Toulouse Lautrec'e zıplayıp, akabinde Klimt ile sizleri buluşturabiliyor.

.

1 yorum :

  1. Maalesef biz gidemeden Vedat Milor Marmelat Cafe'yi yazmis. Bozulmasi yakindir.

    RSS icin Feedly kullansaniz ? Cok pratik ve ise yariyor.

    YanıtlaSil