6 Mart 2015 Cuma

Yaklaşan Krize İlişkin Naçizane Öneriler

Çukurcuma Times bütçenizi adam edecek 10 öneriyi iftiharla sunar:

1- Emlak veya araba gibi uzun vadede borçlanma gerektirecek hayallerinizi bir süreliğine erteleyin, taksitle alışveriş yapmayın.

2- Artık lüks tüketim sayabileceğimiz sigara ve alkolden uzak durun, bari krizin sağlığınıza olumlu bir etkisi olsun.

3- Borsada yatırım yapmaktan vazgeçin. Mütevazi birikiminizi Özkardaşlar Holding’in spekülatif yükselişine bağlamayın. Sermayeyi kediye yüklemeyin, kedi sevin. İçinizdeki yatırım canavarını Cuma akşamları evde monopol oynayarak köreltin, paranız da cebinize kalsın.

Kurtar Bizi Adam Smith Baba, 1929

 4-Euro mu alsam, Dolar mı bağlasam, paramı Yeni Gine tenekesine yatırsam mı gibi soruları varoluşsal ölçüde değerlendirmeyin. Orta-sınıf gibi düşünün. O sermayeyle kazanacağınız en fazla üç kaybedeceğiniz beş olacaktır, üç koyun beş keçi hesabı yapıp kendinizi yormayın.

5- Bankacı arkadaşlarınızı ikide bir rahatsız edip durmayın, para hesabı tutan herkes ekonomist olsaydı ekonominin kalbi Manhattan’da değil Mahmutpaşa’da atardı.

6- Çincede kriz fırsat demekmiş abi diyerek elinizdeki üç beş kuruşu kendi parasıyla birlikte batırmayı teklif eden arkadaşlarınıza nazikçe kapıyı gösterin.

Kara Pazartesi, 1987

 7- Temizlik malzemelerinizi BİM’den alın, bütçeniz şenlensin (1929 Büyük Buhran seviyesinde bir kriz halinde süt ve yoğurdu da BİM’den almanız önerilir).

8- 3 km ve daha az mesafeleri yürüyün, alın size krizi “fırsata” çevirme şansı (cebinize kalan: 2. 15 TL, harcanan: 200 kalori)

9- Çocuklarınıza ekonomik krizi ve neden tasarruflu olmanız gerektiğini güzelce anlatın. Çocuğunuz, sizin 1980’lerde muzun neden pahalı olduğunu anlamanız için 20’li yaşlara kadar beklediğiniz gibi, zaman kaybetmesin. Vakit nakittir, bilhassa ortada pek nakit yoksa. 

2008 Krizi

10- Birbirinizi sevin, sevdiklerinizi üzmeyin. Ekonomik durumu sizden kötü olanlara yardım edin,alacaklılarınıza karşı anlayışlı olun. Borçluysanız nabza göre şerbet sunun. Ev sahibiniz akademisyense küresel kapitalizmin döngüsel krizlerinin kira ödemeleri üzerindeki etkisi adlı konuşmanıza hazırlanın, emekli albaysa AKP’yi yerin, esnafsa bankalara sövün. Pratik olun ama hak yemeyin.

Büyük Tufan

BONUS: Bütün birikiminizi haftasonu oynanacak derbide Fenerbahçe'ye yatırın.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder