28 Şubat 2016 Pazar

Sevan Nişanyan'a Özgürlük

Sevan Nişanyan bir hırsızlığı açığa çıkardığı için Torbalı Açık Cezaevi'nden Buca Kapalı Cezaevi'ne aktarıldığında onun hakkında bir yazı yazmıştım. Bu da onun bir tekrarıdır. Ahmak ve akılsız otoriteyle başı hiç hoş olmayan Sevan Nişanyan, bu sefer de Söke Açık Cezaevinde üzerinde kullanıma hazır 'vınn' ile yakalandığı için, kapalı cezaevine aktarıldı. 25 Şubat 2016'da görülen mahkeme disiplin cezasını onadı. Böylece, cezaevine eroin ya da silah sokmakla aynı kategoride değerlendirilen vınn yüzünden bir yıl kapalı cezaevinde kalacak, kendisine 3 ile 5 yıl arası hapisle sonuçlanacak bir dava açılacak, Zaten 11 yıl 8 ay cezası vardı, daha da artacak. (Ayşe Hür, Radikal, 28 Şubat 2016). Memlekete yaptıklarını bir yana bırakayım, sırf bana kattıklarını düşündüğümde ona reva görülen bu durumun haksızlık, vicdansızlık ve beyinsizlik olduğunu söyleyeyim, siz bu kelimelerin daha içten olan karşılıklarını aklınıza getirin.


‘Bırak şu kavanozcuyu’ gibi laf edene de, ‘peki başka ne biliyorsun bu adam hakkında’ diye bir sormak lazım. Lafım aynı malzemeyi ısıtıp ısıtıp önümüze sürenlere. Ya da madem böyle bir tepki var, o kavanozu içinizdeki en günahsız olan atsın, olsun bitsin. Derdini halleden halletmiş zaten, geri kalana birşey yemek düşer, evet o. Ama benim derdim bu değil.
zalimin aczini gösteren hodri meydan kulesi
Benim derdim, turizme (küçük oteller kitabı, şirince evleri), bilime (matematik köyü), sanata (tiyatro medresesi), türk diline(etimoloji sözlüğü), yerel tarihimize (yerleşim birimlerinin eski isimleri projesi), siyasi tarihimize (yanlış cumhuriyet), dini meselelere ve kimbilir daha bir çok şeye katkıda bulunan bir adamı baş tacı etmek, sırtını pohpohlamak, aslansın kaplansın, onu da yaparsın demek yerine, tırışkadan bir bahaneyle hapse atan boş beyinlilikle. 
hakkında yıkım kararı var
hamam, hakkında yıkım kararı var
hakkında yıkım kararı var
Kimse Sevan Nişanyan’ı sevmek zorunda değil, ama yapıp ettiklerinin çok kabasını yazdığım şu işleri görenin, en azından kul hakkı için ona saygı duyması, eyvallah demesi gerekir. Hani yaradılanı yaradandan ötürü seviyorduk, hani yiğidi öldürsek de hakkını veriyorduk, hani yılandan değil de yalandan korkuyorduk, hani nerede?  
kütüphane
kütüphane
Sevan Nişanyan şu an Söke Kapalı Cezaevi’nde cezasını çekiyor. Sonrası ne olur Allah kerim. Suçu  matematik köyüne ait, kendi arazisi içinde yaptığı ufak bir ev ve eve takılan mührün kırılması. Ha diyebilirsiniz ki ‘Ne yani, bu adam onca iş yaptı diye, illegal ev yapma hakkına sahip olamaz. Ben de güzeller güzeliyim, bal dök yalayım, ne yaparsam yapayım ben de hapse girmek istemem, çürürüm oralarda.’ Ona da eyvallah, ama şu memlekette yaşıyoruz, çoğumuz köyde büyümüş ya da köy görmüştür. Kaç köy evinin izinleri tamdır acaba? Ya da iki göz odayı geç, önce şu villaların hesabı verilsin dahi diyemeyecek miyiz? 

matematik köyü
Hem Sevan Nişanyan’ın derdi o evi dikip, oradan trilyonları götürmek mi? İllegal iş yapmanın bağımlısı olmuş, zavallının teki mi? Veya adamcağız ‘el alem malı götürüyor, acıcık ucundan biz de nemalanalım’ kafasında mı? Bana kalırsa aslında gıcık olduğu şey, elini kolunu bağlayan bürokrasi ve hukuk sistemi. Sevan Nişanyan güzel bir şeyler ortaya koymaya çalışıyor, ama vizyonsuzluk, ırkçılık, önyargı, düşmanlık ve bürokratik beyinsizlik adamın tepesine inmiş, bir rahat, bir huzur verdiği yok. Tamam kardeşim bu adam bir suç işledi, kafasına göre ev yaptı, peki ‘hırsız’ın hiç mi suçu yok?
kaya mezarın açılışı
tiyatro medresesi
Sevan Nişanyan’la tanışmak, oturup konuşmak,  Şirince evlerini, matematik köyünü, medreseyi, hodri meydan kulesini görmek bir kez nasip olduğu için kendimi şanslı sayıyorum. Baktı pek kalın enseliye benzemiyoruz, sezon da ölü sezon, gençler size bir kıyak geçeyim dedi, çok cüzi bir miktara evlerinden birinde kaldık. Ben ömrümde daha böyle güzel bir yerde kalmadım, bir daha da böyle bir yerde kalır mıyım bilinmez. Geldi yanımıza oturdu, konuştuk, yıllardır üzerinde uğraştığım bir konuda, bir fikir verdi, ben neden bunu daha önce düşünemedim dedim. 

Yani, şunu demek istiyorum. Bu adamı yapacağı işlerden ve bize vereceği fikirlerden mahrum bırakmayın. Salın gitsin. Kendisi için hazırlanmış bir imza kampanyası var. Destek vermek isterseniz linkine buradan ulaşabilirsiniz.


Sevan Nişanyan’ın başına iş açan yazılardan biri için buraya
Sabahattin Ali’nin Şirince hakkındaki harikulade hikayesi için buraya

Bir bebekten bir kaçak inşaatçı yaratan bu karanlığı sorgulamak lazım kardeşlerim!

not: fotoğraflar Sevan Nişanyan'ın facebook hesabından alınmıştır.

3 yorum :

 1. Kaçak yapının tanımı kanunda bellidir. Nişanyan yapınca iyi Ağaoğlu yapınca kötü tutumu doğru değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yorumuna bakarak ne yazdıklarımı, ne de nişanyan'ın başına açılan işlerin sebebini doğru anladığını düşünmüyorum.

   Sil
 2. Nişanyan, tam bir muhalif olduğu için içeride, dönemler ve muktedirler değişiyor ama o herkese muhalefet ediyor. Kimsenin adamı olmuyor. Yaptıklarına çoğu kişi büyük sığlık içerisinde bakıyor ve okumuyor, bilmiyor. Propaganda Yayınları'ndan kitaplarını aldım, okunmak için bekliyorlar, yaptığı&kattığı çok şey var gerçekten yazıda da belirtildiği gibi. Haline üzülüyorum ama elden bir şey gelmez gibi, böyle bir adam onu içeri atanların istediği gibi "ehlileşmez.". Seviyoruz.

  YanıtlaSil