25 Nisan 2016 Pazartesi

Özel ve Güzel Midilli Turları

Midilli Adası’nda tatil yapmak ama standardın da biraz dışına çıkmak istiyorsanız, isteklerinize göre ayarlayabileceğiniz bir Midilli turunda sizlere rehberlik yapabilirim. Bu sayede rehber kitaplarda ya da bloglarda pek rastlayamayacağınız yerleri keşfedebilir ve görece biraz daha farklı bir tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. Adada yaşadığımdan ve açıkçası keyfime de düşkün olduğumdan, özellikle nerelere gidilir, ne yenir gibi konularda yeterli bilgi ve deneyim sahibi olduğumu söyleyebilirim. Size özel Midilli turlarından neyi kastettiğimi kısaca açıklayayım.


Gidilecek yerler: Midilli Adası’nı ziyaret edenler genelde belli başlı birkaç köyü ve manastırları ziyaret ederler. Ancak bunların dışında, çok güzel balıkçı köyleri, otantik dağ köyleri, müzeler, sahiller, yürüyüş parkurları vs. de vardır. Görmeden dönmek yazık olur.

Kalınacak yerler: bkz. Gidilecek yerler. Kalabalıktan uzak, denizi güzel olan, sakin bir yer isterseniz ayrı, akşamları ortamı olan yer isterseniz ayrı, doğa yürüyüşü, dağ bisikleti, yelkenli tekne, fotoğrafçılık gibi hobileri olanlar için ayrı yerler tavsiye edebilirim.  


Yeme-İçme: Sanırım en iddialı olduğum konu yeme-içmedir. Midilli hakkındaki bir çok blog yazısında methedilen restoranları gördükçe, bu işe el atmamın vakti geldi diye düşündüm. Midilli, uzosuyla, çeşit çeşit mezeleriyle, balıkları ve diğer deniz ürünleriyle meşhurdur. Karnınızı ayrı, gözünüzü ayrı doyuracağınız sofraları, üstelik cebinizi yakmadan kurmanız mümkündür.


Müzik: Kendim de müziğe meraklı olduğumdan, nerede nasıl müzik var, haberim olur. Birçok yerde buzuki ve org eşliğinde yunan taverna müziği dinlenebilir. Bir lafım yok, ancak benim kast ettiğim geleneksel müzik ya da rebetiko müziğidir. Midilli havaları ya da eski rebetiko şarkıları dinleyebileceğiniz ve aynı zamanda güzel yiyip içeceğiniz kahvehaneleri görmek isterseniz, doğru adrestesiniz.
Panayırlar: Yaz aylarında birçok panayır olur. Geleneksel yemekler yapılır, müzikler çalınır, danslar edilir. Denk gelirse, gelmişken görmenizi tavsiye ederim.


Bonus- Yelkenli tekne gezisi: Yollar bizi kesmiyor diyenlere de bir sözüm var. Yelkenli tekne gezisiyle, karayoluyla gidemeyeceğiniz koylara ya da irili ufakllı adalara gitmeniz mümkündür. Ayrıca paraya kıyayım derseniz, tekne geziniz esnasında size hususi fasıl ya da midilli havaları çalacak müzisyenleri de ayarlayabilirim.


Not: Çok kabaca anlattığım maddeler haricinde, arkeoloji, kuş gözlem, fotoğrafçılık, outdoor ya da su sporları gibi başka bir ilgi alanınız varsa, ona uygun bir program da ayarlayabiliriz.
İletişim için:

E-mail: cemetink@gmail.com
Facebook: Midilli keyfi
Twitter: @uzomeze6 yorum :

 1. Ne güzel yazıyorsunuz ve ne güzel görseller. Ben Ayvalık'lıyım. Yıllardır evimden izlediğim Midilli kıyılarına bu sene geleceğim umarım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler,bu görseller buzdağının görünen kısmı.şurdan şuraya iki kulaç yol,buyursunlar.

   Sil
 2. Program istememiz halinde, iletişime geçeceğimiz mail adresi veyahut telefon nedir??

  YanıtlaSil
 3. Hocam canlı müzik dinlemek için gidebileceğimiz yerler hakkında bilgi verebilirmisiniz..Teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir çok mekanda farklı zamanlarda canlı müzik oluyor. geldiğiniz vakit sorun,ona göre birşeyler derim.

   Sil