28 Mayıs 2016 Cumartesi

Midilli Adası Yazıları - Toplu Eserler
Şu ana kadar blogda yazdığım Midilli Adası ile ilgili çeşitli konuları ele alan yazıları bir derleyeyim toparlayayım dedim. Her biri için açıklayıcı kısa notların olduğu yazılara verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

Midilli Adası’nda uzo ve meze kültürü: Adından da anlaşılacağı üzere, keyif uğruna karaciğerini feda etmişlere hususi bir sevgiyle ithaf ettiğim bu yazı dizisinin birinci bölümünde uzo hakkında genel bilgiler yer alıyor. İkinci bölümünde ise uzonun doğumyeri Plomari köyünün uzoları tanıtılıyor. Serinin devamı gelecek. Maalesef, katılımcı gözlem metodunu uygulamaktan yazmaya pek fırsat olamıyor.


Midilli’nin geleneksel müziği ve dansları: Bu yazı dizisinin birinci bölümünde 19.yy’ın ikinci yarısından itibaren Midilli’nin geleneksel müziğinin tarihi ve kültürel arka planı bazı eserlerle birlikte anlatılıyor. İkinci bölümde ise farklı tarzlarda gelenesel müzikler ve danslara ait videolar ve haklarında bilgiler yer alıyor. Bu yazı dizisi de devam edecek.

Midilli Adası’na varan mültecilerle ilgili izlenimler: Burada ise önce Midilli Adası’nda yaşanan insanlık trajedisi hakkında Midilli’ye yeni varmış mültecilerle ilgili tanık olduklarımı anlatıyorum, sonra ise geçen yaz özellikle liman ve şehir merkezinde yaşanan kaotik durum hakkındaki gözlemlerimden bahsediyorum. AB - Türkiye anlaşması sonucunda adada sıkışıp kalan mültecilerin durumu hakkındaki yazı ise burada. Ressam Theofilos: Midilli'nin değişiği, meşhur ressam Theofilos hakkındaki yazıyı burada bulabilirsiniz.

Midillili Aziz Valentin: 14 Şubat’a özel Midillili Aziz Valentin yazısı. Ne alaka demeyin, okuyun göreceksiniz.Özel ve güzel Midilli turları: Midilli Adası’nı gezmek görmek isterseniz, hele bir de standardın biraz dışına çıkalım derseniz, size rehberlik edebilirim. Bu yazıda kabaca nerelere gidilir, nerede kalınır ne yenir içilir,neler yapılır onlardan bahsediyorum.
Midilli Adası alternatif tatil turları: Midilli’de çok çeşitli tatil yapma imkanları mevcuttur. Kısaca farklı neler yapılabiliri buradan okuyabilirsiniz. Daha fazla bilgi için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Midilli’de yelkenli tekne turları: Kaptan Yorgo ada etrafında günlük ya da haftalık yelkenli tekne turları yaptırıyor. Yine daha fazla bilgi için önce şu yazıyı okuyup sonra benimle iletişime geçebilirsiniz.


Ah Midilli vah Midilli: Bu yazılarda da 2007-2010 yılları arasındaki Midilli gezilerimi anlatıyorum. Birinci bölüm burada, devamı da şurada.

Emir Kipleri: Blogumuza aşina olanlar bilir. Emir kipleri Midilli Özel versiyonu.

Sokaktan: Midilli sokaklarından çeşitli grafiti ve sokak sanatı örnekleri.

6 yorum :

 1. Theofilos meşhur ressam bencede cok teşekkur ederim...

  YanıtlaSil
 2. güzel tanıtmışsınız, ellerinize yüreğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 3. Daha fazla Midilli. Doymadım... Doyamadım.....

  YanıtlaSil
 4. cok guzel ve degerli bir yazi olmus tesekkurler

  YanıtlaSil
 5. Yazılar için çok teşekkürler. Çukurcuma kalitesinde! Sakız Adasi ile de önerileriniz olur mu? 2 günümüz var gidebilecegimiz. Yeme, icmeyi, güzel hava, güzel suyu severiz. Önceliği Sakiza mi vermeli Midilliye mi? Öneriniz ne olur?
  Sercan

  YanıtlaSil